Schengen: rząd przyjął projekt

Rząd przyjął projekt ustawy o przyłączeniu naszego kraju do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) i Systemu Informacji Wizowej (VIS).

Pierwszy etap wejścia Polski do SIS zacznie się 1 września - na mocy Konwencji Wykonawczej Schengen będziemy przekazywać dane do SIS i mieć do niego dostęp. W marcu tego roku Portugalia przekazała nam SISone4ALL - oprogramowanie dostępowe do Systemu Informacyjnego Schengen.

Projekt głosi, że w Polsce dostęp do informacji SIS będzie odbywać się za pomocą Krajowego Systemu Informatycznego. Korzystać z tych danych będą mogły nie tylko Policja, Straż Graniczna, czy urzędy kontroli skarbowej, ale także służby specjalne, CBA, sądy, wojewodowie i starostowie.

Komendant Główny Policji zajmie się utworzeniem, gromadzeniem i udostępnianiem danych oraz będzie odpowiadał za sprawne i bezpieczne działanie systemu.

Przypomnijmy, w bazie SIS znajdują się informacje, z których korzystają służby graniczne i policyjne należące do krajów strefy Schengen o poszukiwanych osobach czy skradzionych samochodach lub przedmiotach. Dzięki temu zniesiona zostanie kontrola graniczna między państwami strefy. Strefa poszerzy się 31 grudnia 2007 roku.

SIS II, który ma ruszyć pod koniec 2008 roku będzie zawierał m.in. dane biometryczne. Polską część wybuduje HP Polska.

Czytaj także:

Na skróty do Schengen

MSWiA otrzymało system SISone4ALL

SISone4ALL, czyli wyjście awaryjne

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200