Satelity w górę

Dataquest przewiduje znaczący wzrost zainteresowania satelitarnym dostępem do Internetu.

Znakomita większość internautów na całym świecie korzysta obecnie ze stosunkowo powolnych łączy dodzwanianych (dial-up). Szerokopasmowy dostęp do Internetu poprzez sieci telewizji kablowej czy linie DSL nie stanie się powszechny jeszcze przez dłuższy czas. Specjaliści przewidują jednak, iż wkrótce na popularności zyska "Internet z kosmosu".

Firma analityczna Dataquest prognozuje ogromny wzrost popytu na dostęp do sieci poprzez łącza satelitarne. Według przewidywań, postęp w tej dziedzinie nastąpi już w ciągu najbliższych 4 lat. Do roku 2005 liczba zainstalowanych terminali satelitarnych w trzech najbardziej uprzemysłowionych regionach świata wzrośnie z obecnych 293 tys. do 7,2 mln. Największym zainteresowaniem taki rodzaj dostępu cieszy się obecnie w Ameryce Północnej, nieco mniejszym zaś w Europie oraz rejonie Azji i Pacyfiku.

Zobacz również:

Patti Reali, analityk z Dataquest, stwierdziła: "Uważam, iż będziemy obserwować znaczący wzrost we wszystkich typach dostępu szerokopasmowego do Internetu. Jednak kable nie dotrą wszędzie, dlatego też bezprzewodowe rozwiązania mają większą przyszłość i będą wykorzystywane przez więcej osób".

Według Dataquest, w 2005 r. 54% terminali będzie w Ameryce, 30% w Azji, a 16% w Europie. Wynika to z gęstości zaludnienia tych kontynentów. Reali zwraca jednocześnie uwagę, iż chociaż dostęp przewodowy zapewnia szybsze przesyłanie danych, to nie zawsze firmom telekomunikacyjnym opłaca się oferować takie łącza klientom. "Na słabo zaludnionych obszarach zastosowanie satelitów jest bardzo dobrym i do tego najtańszym rozwiązaniem. Cyfrowa telewizja z łatwością może uzupełniać swoją ofertę również o dostęp do Internetu".

Największymi dostawcami Internetu z nieba są StarBand Communications (prędkość pobierania danych 500 Kb/s, wysyłania 150 Kb/s) oraz Hughes Network Systems z systemem DirecPC (odpowiednio: 400 Kb/s i 125 Kb/s). Również w Polsce dostępne są takie oferty (UPC, Polsat, Europe Online), lecz na razie wysyłanie zamówienia na pobieranie plików musi odbywać się przy użyciu tradycyjnych połączeń, co w dużym stopniu powoduje wzrost kosztów korzystania z tej usługi.

Więcej informacji: www.dataquest.com


TOP 200