Satelitarny, dwukierunkowy dostęp do Internetu

Europejski operator satelitarny Eutelsat Skylogic chcąc zwiększyć swoje udziały na polskim rynku dostawców Internetu promuje rozwiązanie D-Star, będące dwukierunkowym, szerokopasmowym systemem dostępowym. Oferta skierowana jest głównie do małych i średnich firm oraz lokalnych społeczności, które nie dysponują żadną infrastrukturą telekomunikacyjną.

D-Star to rozbudowany terminal IP, zapewniający dostęp do Internetu z wykorzystaniem satelitów grupy Eutelsat (23 satelity geostacjonarne) oraz dysponujący kanałem zwrotnym. W kierunku do użytkownika (downlink) terminal oferuje przepustowości do 60 Mb/s, w drugą stronę dane są transmitowane z maksymalną szybkością 1,2 Mb/s (kanał zwrotny wykorzystuje technologię MF-TDMA i techniki turbokodowania DVB-RCS). Na terenie Polski system D-Star korzysta z satelity Eurobird 3 (33 stopień długości wschodniej). Terminal oferuje funkcje routingu, multicastingu, wspiera także mechanizmy Quality of Service. Koszt nabycia najbardziej popularnego zestawu (antena o średnicy 96 cm, nadajnik o mocy 2 W plus terminal) wynosi ok. 2 tys. euro. Do urządzenia można podłączyć maksymalnie 15 komputerów PC (w zależności od wybranej opcji abonamentowej). Jak przekonują przedstawiciele Eutelsat Skylogic, opłaty ponoszone przez użytkowników końcowych rozpoczynają się od 25 euro/miesiąc (za przepływności rzędu 512 kb/s).

Satelitarny, dwukierunkowy dostęp do Internetu

Terminal D-Star zawiera w sobie odbiornik cyfrowej telewizji DVB (DVB-S), modulator Burst MF-TDMA, moduł akceleracyjny TCP oraz interfejs 10/100 Base-T (RJ-45). Do urządzenia dołączana jest antena zewnętrzna (75,90,96,120,180,240 cm) oraz nadajnik (1/2/4 Waty) i konwerter niskoszumowy LNB. Wykorzystywana technologia to DVB-RCS (Reverse Channel via Satellite), w Europie istnieje obecnie 15 central D-Star, posiadających dedykowane łącza światłowodowe do sieci Internet. Do nich kierowane są zapytania z terminali użytkowników (drogą satelitarną).

Oferta Eutelsat Skylogic skierowana jest przede wszystkich do małych i średnich firm oraz administracji i społeczności lokalnych, nie dysponujących żadną infrastrukturą telekomunikacyjną. W dalszej kolejności znajdują się także regionalni dostawcy usług internetowych (ISP). Elisabeth Rumińska, prezes powstałego w styczniu 2004 roku polskiego oddziału Eutelsat, liczy, że największą bazę odbiorców rozwiązania D-Star będą stanowiły firmy i instytucje ze ściany wschodniej, gdzie często nie jest możliwe bądź opłacalne zainwestowanie w tradycyjne okablowanie sieciowe. Eutelsat chciałby dostarczyć na rynek kilka tysięcy terminali (kilkadziesiąt tysięcy użytkowników końcowych). Obecnie firma dysponuje jednak niewielkim kanałem dystrybutorskim (podpisano dwie umowy).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200