Satelitarne systemy multimedialne

Satelitarne systemy multimedialne

Abonencki terminal interaktywny SIT

Interaktywny terminal abonencki SIT składa się z części zewnętrznej ODU (Outdoor Unit), łącza p.cz. IFL (Inter Facility Link) i części domowej (rys. 9).

Podstawowe parametry elektryczne terminalu SIT, kanału podstawowego i zwrotnego są zawarte w tabelach 2, 3 i 4.

<div align="center">

Satelitarne systemy multimedialne

Tabela 2. Parametry terminalu systemu ARCS

Satelitarne systemy multimedialne

Tabela 3. Parametry łącza podstawowego

Satelitarne systemy multimedialne

Tabela 4. Parametry kanału zwrotnego

</div>

System ARCS wykorzystuje satelity geostacjonarne Astra-1H i Astra-1K (Astra-1H już pracuje). Obszar Polski jest obejmowany przez wiązkę satelity Astra-1H, transmitującą kanał podstawowy. Warunki dobrego odbioru są zapewnione dla anteny o średnicy 60 cm (w zachodniej części kraju wystarczy 50 cm). Również prawie cała Polska znajduje się w jednej z 8 wiązek kanału zwrotnego (południowo-zachodnia część Polski ma szczególnie dobre warunki do nadawania). Satelita Astra-1K będzie miał wiązkę kanału głównego przesuniętą na wschód. Polska znajdzie się w całości w obszarze dobrego odbioru (antena 60 cm). Jedna z 16 wiązek kanału zwrotnego jest skierowana na Polskę i w całości ją obejmuje.

Globalne satelitarne systemy multimedialne

W fazach opracowania i realizacji znajduje się system Skybridge. Do niedawna miał on dwóch konkurentów: system Teledesic i system Celestri. Jednakże główni udziałowcy obu projektów (Mc Caw/Gates i Motorola) postanowili połączyć siły i opracować wspólny projekt.

System Skybridge

System SkyBridge wykorzystuje częstotliwości z pasma Ku. Architektura systemu zapewnia transmisję całego ruchu generowanego przez terminale naziemne poprzez satelity do satelitarnych stacji bazowych (gateway) pełniących rolę interfejsów do sieci naziemnej. Stacja bazowa obsługuje abonentów w promieniu 350 km.

System SkyBridge jest zbudowany z dwóch podsystemów:

  • segmentu kosmicznego, stanowiącego własność firmy SkyBridge Limited Partnership (LP),
  • segmentu naziemnego, składającego się z około 200 satelitarnych stacji bazowych (gateway), należących do lokalnych operatorów, oraz terminali abonenckich,

Stacje bazowe będą wyposażone w przełączniki ATM, ułatwiające integrację systemu z siecią naziemną. Przewidywany koszt taniego, stacjonarnego terminalu wynosi ok. 700 USD.

Satelitarne systemy multimedialne

Blokada transmisji w strefach zakazanych

Segment kosmiczny tworzy konstelacja złożona z 80 aktywnych satelitów (plus 4 satelity zapasowe na Ziemi) rozmieszczonych na 20 orbitach, po 4 satelity na każdej orbicie. Zastosowano kołowe orbity o wysokości 1469 km i inklinacji 53°, co pozwala objąć zasięgiem obszar kuli ziemskiej zawarty pomiędzy dwoma równoleżnikami ±68° szerokości geograficznej.

Każdy satelita tworzy na powierzchni Ziemi 18 komórek. Wiązki antenowe tworzące te komórki są elektronicznie sterowane w taki sposób, by komórki nie przemieszczały się na powierzchni Ziemi wraz z ruchem satelity.


TOP 200