Satelitarne systemy multimedialne

Dla transmisji danych przygotowano cztery profile (rys. 6):

  • Danociąg (Data Pipe) - prosty transport danych pomiędzy użytkownikami końcowymi (end-to-end).
  • Transport strumieni danych (Data Streaming) - transmisja asynchronicznych, synchronicznych lub synchronizowanych strumieni danych pomiędzy użytkownikami końcowymi.
  • Wieloprotokołowe kapsułkowanie (Multiprotocol Encapsulation) - zastosowanie mechanizmów transportowych DVB do różnych usług transmisji danych.
  • Karuzela danych (Data Carousel) - polega na periodycznej transmisji zbiorów danych.

Platforma DVB-S została zastosowana do świadczenia usług internetowych. Kanał zwrotny można realizować na dwa sposoby:

  • wykorzystując naziemne sieci transmisji danych,
  • wykorzystując łącze satelitarne.

W pierwszym przypadku rozwiązanie zwane jest "Turbo-Internet". Rozsiewcza transmisja danych (Data-casting) i usługi internetowe są transmitowane zazwyczaj przez wolne pojemności transponderów satelitów geostacjonarnych i odbierane za pomocą typowych odbiorczych anten parabolicznych o średnicy 45 cm. Odebrany sygnał jest przesyłany przewodem współosiowym do komputera wyposażonego w kartę DVB. Karta ta dekoduje informacje i prezentuje je na przeglądarce.

Kanał zwrotny jest realizowany za pomocą sieci publicznej. W fazie realizacji znajduje się inne rozwiązanie, realizujące kanał zwrotny przez satelitę.

W wielu rozwiązaniach systemów satelitarnych planuje się zastosowanie protokołu ATM (Asynchronous Transfer Mode). Protokół ten transmituje dane umieszczone w komórkach (Cell) o stałej długości 53 bajtów. ATM wspiera transmisję danych przebiegającą z szybkością od 2 Mb/s do 2,4 Gb/s i gwarantuje użytkownikowi różne poziomy jakości świadczonych usług QoS (Quality of Service).

Multimedialne systemy geostacjonarne

Systemy te stosują łącza satelitów geostacjonarnych. Zapewniają pokrycie dużych obszarów znajdujących się w zasięgu satelity. Terminale stacjonarne mogą używać kierunkowych anten o dużym zysku, które poprawiają bilans energetyczny łącza i umożliwiają transmisje danych z dużymi szybkościami.

System ARCS

Satelitarne systemy multimedialne

Protokoły w kanale zwrotnym

Jednym z wdrażanych obecnie systemów multimedialnych, bazującym na geostacjonarnych satelitach ASTRA, jest ARCS (ASTRA Return Channel System). Kanał zwrotny wykorzystuje pasmo Ka. Użytkownik łączy się poprzez swój terminal interakcyjny SIT (Satellite Interactive Terminal), wyposażony w stacjonarną małą antenę, multimedialny komputer osobisty lub zintegrowany odbiornik cyfrowy i dekoder IRD (Integrated Receiver Decoder), z interakcyjnym serwerem w stacji centralnej. W kanale zwrotnym można multipleksować i nadawać różne typy wiadomości: obraz, dane, faks lub dźwięk. Informacja dla jednego lub grupy abonentów jest wprowadzana do strumienia DVB/MPEG-2 w centrum nadawczym i nadawana w pasmie Ku.

Odbiorcza stacja centralna pracująca w pasmie Ka i nadawcza stacja centralna pracująca w pasmie Ku znajdują się w tym samym miejscu.

Transmisja do abonentów systemu ARCS odbywa się przy wykorzystaniu platformy cyfrowej DVB-S zgodnej ze standardami ETSI. Na rysunkach 7 i 8 przedstawiono możliwe do zastosowania kombinacje protokołów odpowiednio dla kanału zwrotnego i kanału podstawowego.

Satelitarne systemy multimedialne

Protokoły w kanale podstawowym

W kanale zwrotnym komórki ATM (53 bajty) są kodowane przy użyciu kodu złożonego, składającego się z 16-bajtowego kodu RS, i kodu splotowego przypominającego kod używany w DVB-S. Tak przygotowany strumień danych (pakietów) jest modulowany QPSK i przesyłany z terminalu SIT do centrum.

Terminal SIT stosuje wieloczęstotliwościowe czasowe zwielokrotnienie dostępu MF-TDMA (Multi-Frequency TDMA). Tworzona jest macierz częstotliwościowo-czasowa ze szczelinami zdolnymi pomieścić jeden pakiet.

Każdy terminal może skorzystać z dowolnej szczeliny czasowo-częstotliwościowej.


TOP 200