Satelitą w obie strony

Na rynku amerykańskim pojawiły się dwie usługi oferujące dwukierunkową komunikację z siecią poprzez łącza satelitarne.

Alternatywą wobec modemów kablowych i innych sposobów szybkiego dostępu do Internetu są połączenia satelitarne. Dotychczas ich piętą achillesową był kanał zwrotny, realizowany za pomocą modemu analogowego. Niedogodność ta została już usunięta - w USA dostępne stały się właśnie dwie usługi, dzięki którym połączenie z siecią jest realizowane w obie strony za pośrednictwem satelity.

Pierwsza, firmowana przez Microsoft i nosząca nazwę StarBand oferuje prędkości do 500 kb/s w przypadku pobierania plików, natomiast informacje od użytkownika wysyłane są z prędkościami dochodzącymi do 150 kb/s. Druga usługa tego typu, oferowana przez firmę Hughes i opatrzona nazwą DirecPC 4.0, oferuje prędkości rzędu 400 kb/s do i 125 kb/s od użytkownika. Ceny wynoszą odpowiednio: 400 USD za modem USB i antenę satelitarną w przypadku usługi Microsoftu - do tego trzeba doliczyć koszty instalacji i miesięczny abonament w wysokości 70 USD. Usługa firmy Hughes kosztuje 400 USD za sprzęt, natomiast opłaty abonamentowe nie przekraczają 70 USD.

Zobacz również:

Niestety, usługi tego typu nie są wolne od pewnych ograniczeń, podobnych do tych, jakie występują w przypadku dotychczasowych połączeń satelitarnych. W przypadku złej pogody system działa znacznie wolniej lub nie działa w ogóle, cena nie jest specjalnie zachęcająca, a połączenie zwrotne jest stosunkowo wolne - na tyle, że w połączeniu z opóźnieniem sygnału związanym z trasą z Ziemi do satelity i z powrotem, utrudnia to lub całkowicie uniemożliwia np. gry sieciowe. Choć połączenia tego rodzaju są na razie dostępne jedynie na terenie Stanów Zjednoczonych, podobne usługi na rynku europejskim, skierowane do użytkowników indywidualnych, już od jakiegoś czasu zapowiada Société Européenne des Satellites, będąca operatorem najbardziej popularnego na naszym rynku systemu satelitarnego ASTRA.


TOP 200