Satelita - japoński sposób na internet

Japonia wystrzeliła kilka dni temu satelitę, za pośrednictwem którego będą oferowane usługi szerokopasmowego dostępu do internetu. Transmisja danych będzie porównywalna z szybkością oferowaną przez naziemne systemy dostępowe oparte na połączeniach światłowodowych.

Satelita o nazwie Kizuna jest częścią planu e-Japan finansowanego przez rząd japoński, stanowiącego jeden z najambitniejszych projektów telekomunikacyjnych realizowanych obecnie na świecie.

Satelita - japoński sposób na internet
Satelita może transmitować dane do abonenta z szybkością 155 Mb/s (downloading), oraz odbierać dane od abonenta (uploading) z szybkością 6 Mb/s. Użytkownik może korzystać z usługi instalując u siebie specjalny modem oraz antenę o średnicy 45 cm, podobną do tej, jaka jest używana do odbioru telewizji satelitarnej. Bardziej wymagający użytkownicy (np. firmy telekomunikacyjne i przedsiębiorstwa) mogą odbierać z satelity dane z szybkością dochodzącą do 1,2 Gb/s, ale po zainstalowaniu bardzo dużej anteny o średnicy 5 metrów.

Zobacz również:

  • Czy technologia to nowy manicheizm?
  • Kolejna faza rozwoju usługi Starlink

Satelita zawiera dwie anteny. Jedna obsługuje Japonię, a druga cały obszar Azji/Pacyfiku. Są to anteny typu multibeam, które dzielą sygnał na wiele wiązek, przesyłając je następnie przez różne kanały transmisyjne. Ciekawostką jest to, że na pokładzie satelity znajduje się przełącznik ATM (Asynchronous Transfer Mode), obsługujący zadanie dzielenia sygnału na wiele wiązek.

Japonia przoduje obecnie na świecie w dziedzinie szerokopasmowych systemów dostępowych do internetu. Użytkownicy mogą tu bez problemu wymieniać dane z internetem z szybkością 100 Mb/s, płącąc za taką usługę ok. 40 USD miesięcznie.

OECD (Organisation for Economic Cooperation and Development; Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) opublikowała niedawno raport omawiający różnorakie aspekty dotyczące szerokopasmowego dostępu do internetu w różnych krajach na świecie. Można w nim przeczytać, że pod każdym względem przoduje tu Japonia. Wystarczy podać jeden parametr - przeciętna szybkość przesyłania danych na linii centrala-abonent (downloading)- który wynosi obecnie w Japonii 93 Mb/s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200