Samsung zapowiada swój najpojemniejszy dysk SSD

Samsung zwiększa pojemność produkowanych przez siebie dysków SSD. Firma zapowiedziała, że wprowadzi wkrótce do oferty kolejny model takiego urządzenia (SM1715), które może przechowywać 3,2 TB danych. Samsung nie podaje, ile będzie kosztować nowy dysk, ale poznamy jego cenę prawdopodobnie za miesiąc, bo firma zapowiada swoje nowe produkty z reguły z takim właśnie wyprzedzeniem.

Największy produkowany obecnie przez Samsung dysk SSD ma pojemność 1,6 TB. Nowy dysk SSD został zaprojektowany z myślą o instalowaniu w centrach danych (klasa „enterprise”) i jest wyposażony w interfejs PCI-Express (można go instalować w gniazdach PCI-Express 3.0).

Dysk wspiera standard NVMe. To jedna z najnowszych technologii, zaakceptowana w 2011 roku, a następnie zmodyfikowana w 2012 r. Pierwszy dysk firmy Samsung wspierający ten standard wszedł na rynek na początku br. Dyski takie instaluje obecnie w swoich serwerach Dell (systemy obliczeniowe oznaczone symbolem PowerEdge R920).

Zobacz również:

Samsung zapowiada swój najpojemniejszy dysk SSD

SSD SM1715

Dyski SM1715 zawierają firmowe układy NAND/flash oparte na technologii 3D V-NAND (trójwymiarowe układy scalone). Układy takie mają przeciętnie 10 razy większą żywotność w porównaniu ze standardowymi pamięciami tego typu oraz są dwa razy wydajniejsze. Ważne jest też to, że układy pamięci wspierają szybkie połączenia TSV (Thru Silicon Via).

Samsung podaje, że dyski SM1715 odczytują sekwencyjnie dane z szybkością 3000 MB, a zapisują z szybkością 2200 MB na sekundę. Parametry IOPS (input/utput operations per second) dla operacji czytania i pisania danych (random) wynoszą odpowiednio 750 tys. IOPS i 130 tys. IOPS.


TOP 200