Samsung wyeliminuje największą wadę składanych smartfonów

Samsung po czterech latach rozwiąże największy problem smartfonów z elastycznymi ekranami. Wyświetlacz Galaxy Z Fold 5 czeka poważna zmiana.

Pierwszy składany smartfon Samsunga został wprowadzony na rynek w pierwszej połowie 2019 roku. Niestety Samsung musiał szybko wycofać go ze sprzedaży ze względu na wadliwy ekran. Klienci odklejali bowiem folię ochronna, która była integralnym elementem panelu. Jej zerwanie bezpowrotnie uszkadzało najdroższy element urządzenia.

Samsung Galaxy Z Fold 4
Źródło: samsung.com

Samsung Galaxy Z Fold 4

Źródło: samsung.com

W ciągu ostatnich czterech lat koreański producent znacząco usprawnił proces produkcji elastycznych ekranów. Modele z 2022 roku otrzymały wytrzymalsze ekrany pokryte szkłem Ultra Thin Glass ze 120 Hz częstotliwością odświeżania, a ich obudowy są w pełni zabezpieczone przed wodą.

Zobacz również:

  • Samsung ma własny model AI
  • Fizyczna karta SIM czy wirtualny eSIM? Oto najważniejsze różnice

Aktualnie największym problemem składanych smartfonów jest widoczne zagięcie panelu w miejscu zawiasu. Ostatnie modele z połowy 2022 roku - Galaxy Z Flip 4 oraz Galaxy Z Fold 4 posiadają widoczne załamanie ekranu w miejscu mocowania zawiasu, co sprawia dyskomfort podczas użytkowania oraz ogranicza czytelność panelu w świetle słonecznym.

Źródła bliskie centrum rozwojowego w Korei Południowej informują o planach wprowadzenia na rynek nowej generacji elastycznych ekranów, które po zamknięciu tworzyć będą kształt podobny do łzy. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć pofałdowania panelu po rozłożeniu.

Nowy projekt składanego panelu przewiduje również zwiększenie jego żywotności tj. zwiększenie liczby cykli zamknięcia/otwarcia. Aktualnie sprzedawany Galaxy Z Fold 4 został zaprojektowany na 200 tysięcy takich cykli.

Pierwszym smartfonem z nowym elastycznym ekranem ma być flagowy Samsung Galaxy Z Fold 5, który zadebiutuje na rynku w okolicach wakacji 2023 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200