Samsung snuje plany dotyczące rozwoju technologii 6G

Chociaż technologia 5G tak naprawdę dopiero raczkuje, to wiele firm rozwijających technologie radiowe już snuje plany dotyczące połączeń bazujących na technologii 6G. Należy do nich południowokoreański gigant Samsung, który idąc w ślady Nokki i kilku innych liczących się na świecie producentów rozwiązań 5G, opublikował niedawno białą księgę, w której podaje swoją wizję rozwoju tej technologii.

6G

Samsung wymienia w białej księdze zatytułowanej „Next Generation Communications” (dostępnej tutaj) kilka obszarów, do których technologia 6G wkroczy w pierwszej kolejności.

Wymienia więc sztuczną inteligencję, połączenia, dzięki którym rozproszone urządzenia cyfrowe będą mogły ze sobą szybko wymieniać informację, jak również zastosowania w obszarze tzw. „cyfrowych bliźniaków” (czyli takich, gdzie jeden bliźniak reprezentuje fizyczne urządzenie, a drugi jego wirtualną replikę) oraz XR (Extended Reality; rozszerzona rzeczywistość).

Zobacz również:

  • Błąd systemu geolokalizacji zablokował wczoraj użytkownikom dostęp do chmury Azure
  • Nokia poprowadzi ważny projekt 6G

Jeśli chodzi o techniczny aspekt technologii 6G, to Samsung stawia sobie dwa podstawowe cele: transmitowanie danych z szybkością rzędu 1 Tb/s oraz opóźnienia nie większe niż 100 mikrosekund. Opracowywane przez Samsung urządzenia 6G będą korzystać z częstotliwości terahertzowych oraz ze specjalnych anten.

Co ciekawe, Samsung wymienia w dokumencie aplikację, której wymagania dotyczące szybkości transmitowania danych są tak duże, że technologia 5G jest bezsilna. Chodzi o holografię.

Okazuje się, że hologramy składające się z 20 gigapikseli mogą efektywnie pracować tylko wtedy, gdy komunikują się ze światem zewnętrznym za pośrednictwem połączeń oferujących przepustowość ok. 1 Tb/s. Połączenie 5G nie podoła temu zadaniu, a 6G jak najbardziej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200