Samsung rozwija platformę KNOX

Koreańska firma po zaledwie sześciu miesiącach od debiutu platformy, prezentuje jej kolejną, ulepszoną wersję. Zapowiedzi towarzyszy ogłoszenie o chęci większego skupienia się na klientach z sektora MŚP.

Platforma KNOX miała swój rynkowy debiut w październiku ubiegłego roku. W Polsce oficjalnie zaprezentowano ją w listopadzie. Oferowała gotowy zestaw technologii zwiększających bezpieczeństwo danych i urządzeń mobilnych, a także możliwość skutecznego zarządzania sprzętem i aplikacjami przez firmowe działy IT.

Już na starcie Samsung podkreślał, iż wysoka jakość rozwiązania zaimponowała nawet Departamentowi Obrony Stanów Zjednoczonych, który pozwolił korzystać z urządzeń „uzbrojonych” w KNOX w swoich sieciach. Rozwiązanie dostępne jest także dla najbardziej wymagających użytkowników – w topowych modelach smartfonów i tabletów Samsunga, które zwykle trafiają do firm. Na oficjalnej stronie producenta obecnie wymienia się zaledwie osiem takich urządzeń. Duża część konsumentów ma zatem małe szanse, by skorzystać z platformy.

Zobacz również:

Odzwierciedlają to w pewnym stopniu liczby opublikowane przez Samsunga. Od rynkowego debiutu KNOX, sprzedano 25 milionów urządzeń z tym rozwiązaniem. Każdego miesiąca KNOX ma być aktywowany w kolejnych 210 tysiącach urządzeń. Aktywnych użytkowników rozwiązania jest jednak zaledwie ponad milion.

Knox 2.0

Producent nie składa jednak broni i zapowiada sporo nowości, które pojawią się w platformie. Usprawniono między innymi możliwości konteneryzacji. Jak zapewnia Samsung, w kontenerach będzie można umieścić większość aplikacji dostępnych w usłudze Google Play. Knox 2.0 obsługuje także konfigurację rozwiązań SE (Security Enhancements) w kontenerach innych producentów – między innymi MobileIron AppConnect, Fixmo SafeZone czy Good – co pozwala firmowemu działowi IT lub samemu użytkownikowi wybrać kontener odpowiadający jego potrzebom.

Nowa wersja platformy obsługuje również funkcję Dual APN (podwójny punkt dostępowy), dzięki której możliwe staje się oddzielenie transmisji prywatnych danych od transmisji danych firmowych. Jeden z punktów dostępowych zostaje w takim przypadku przypisany do służbowych aplikacji i potrzebnych im danych. Rozwiązanie to pozwala także przygotować rachunki, w których wydzielono koszt transmisji danych firmowych i służbowych.

KNOX 2.0 oferuje także usprawnienia w zakresie bezpieczeństwa jądra systemu. Obejmują one między innymi:

• Generowanie i przechowywanie kluczy szyfrujących w chronionym środowisku TrustZone

• Możliwość generowania i utrzymania certyfikatów klienta w strefie TrustZone z obsługą takich standardów jak PKCS#11.

• Prowadzony w czasie rzeczywistym monitoring systemu uniemożliwiający przeprowadzenie nieautoryzowanych zmian w kodzie architektury jądra czy partycjach systemowych

• Dwuetapowe uwierzytelnianie biometryczne – wymaga podania hasła jak i weryfikacji linii papilarnych

• Ulepszoną architekturę obsługującą funkcje Per-App VPN w rozwiązaniach SSL VPN Juniper, F5 i Cisco

Samsung zapowiedział także dwie nowe usługi dostępne w chmurze, które mają ułatwić rozszerzenie bazy klientów firmy o MŚP.

Pierwsza z nich to KNOX EMM, czyli system zarządzania urządzeniami mobilnymi oraz tożsamością i prawami dostępu. Obejmuje on między innymi możliwość jednorazowego logowania dla aplikacji sieciowych i mobilnych, czy też dostępne w chmurze pakiety CRM i ERP. Drugą nową usługą jest natomiast Marketplace. To środowisko chmurowe dedykowane małym i średnim przedsiębiorstwom, w którym mogą kupić i obsługiwać firmowe aplikacje (jest ich ponad 140). Dzięki Marketplace można także tworzyć pakiety aplikacji dostosowane do potrzeb konkretnych odbiorców i zestawiać produkty w ramach jednej faktury. Samsung podkreśla, że administratorzy sieci mogą z łatwością kontrolować prawa dostępu do takich aplikacji, a pracownicy uzyskują do nich dostęp bez konieczności osobnej rejestracji i przechodzenia procesu logowania.

Czy opisane nowości pozwolą w dużym stopniu zwiększyć liczbę użytkowników opisywanego rozwiązania? Na odpowiedź może tu naprowadzić jego dostępność. Domyślnie Knox 2.0 będzie oferowany w topowym smartfonie Samsunga – Galaxy S5. Użytkownicy pierwszej wersji KNOX będą natomiast mogli skorzystać z nowości po zaktualizowaniu systemu operacyjnego Android do wersji KitKat.

KNOX 2.0 zostanie udostępniony w drugim kwartale bieżącego roku.


TOP 200