Samsung przedłuża swoje partnerstwo z AMD

Pomimo słabych opinii o Exynosie 2200 i jego wymianie na Snapdragona 8 Gen 2 firma Samsung przedłużyła współpracę z AMD.

W 2019 roku Samsung ogłosił nawiązanie współpracy z AMD, która miała poskutkować wprowadzeniem na rynek nowych procesorów mobilnych Samsung Exynos wyposażonych w układy graficzne bazujące na architekturze RDNA dostarczanej przez AMD.

Smartfony z rodziny Galaxy S22 wyposażone są w układ graficzny od AMD
Źródło: samsung.com

Smartfony z rodziny Galaxy S22 wyposażone są w układ graficzny od AMD

Źródło: samsung.com

Koreański gigant technologiczny podał właśnie do wiadomości publicznej informacje o przedłużeniu współpracy z firmą AMD. Wiadomość ta może dziwić, ponieważ procesory Exynos opracowane we współpracy z AMD nie zostały ciepło przyjęte na rynku.

Zobacz również:

  • iPhone vs Samsung - który smartfon lepszy dla biznesu
  • AMD wprowadza do oferty nową linię procesorów Epyc

Dotychczasowym efektem współpracy Samsunga z AMD jest mobilny procesor graficzny Xclipse 920 oparty na architekturze RDNA 2, który jest częścią procesora Samsung Exynos 2200. Układ graficzny pozwolił na wprowadzenie do urządzeń mobilnych sprzętowego ray trackingu oraz cieniowania o dynamicznie zmiennej szybkości.

Niestety procesor Exynos 2200, który znalazł się we flagowych modelach z rodziny Galaxy S22 był zauważalnie mniej wydajny od modeli z amerykańskimi procesorami Qualcomm. Użytkownicy nie przyjęli ciepło na rynku wariantów z układem Exynos 2200, a Samsung w 2023 roku zdecydował się jedynie na procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, który trafił do wszystkich modeli z serii Galaxy S23.

Układ graficzny Xclipse 920 był wolniejszy od Adreno 730 ze Snapdragona 8 Gen 1 nawet o 42% (test syntetyczny 3D Mark Wild Life).

Po przedłużeniu współpracy Samsung skupi się na implementacji architektury graficznej RDNA 3. Eksperci przewidują, że autorskie układy koreańskiego producenta mogą pojawić się ponownie we flagowych urządzeniach na 2024 rok.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200