Samsung pokazał swój pierwszy dysk z interfejsem PCIe 5.0

Firma pokazała w ostatnich dniach swój pierwszy dysk SSD klasy „high end” (czyli przeznaczony dla serwerów obsługujących centra danych) zawierający interfejs PCIe 5.0. Nosi nazwę PM1743 i w porównaniu z dyskami bazującymi na starszych interfejsach oferuje większą szybkość zapisywania i odczytywania danych.

Źródło: Samsung

Dysk jest oparty na zupełnie nowym kontrolerze PCIe i zawiera szóstą generację modułów V-NAND, które w porównaniu z piątą generacją transferują dane o 70% do 90% szybciej i mają o 30% większą wydajność energetyczną. Element efektywności energetycznej jest niezwykle ważny, gdyż w centrach danych pracują tysiące serwerów, co przekłada się na mniejszy pobór mocy.

SSD PM1743 wydaje się być naturalnym następcą dysków PM1733, w których Samsung instalował interfejs PCIe 4.0. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że moduły pamięci V-NAND szóstej generacji są wytwarzane z użyciem 128-warstwowej technologii, w przeciwieństwie do 96 warstw, które znajdziemy w modułach instalowanych w starszych dyskach tej klasy.

Zobacz również:

  • Gdy dwa monitory to za mało - stanowisko pracy dla sektora IT
  • Nowe dyski twarde WD oferują rekordowe pojemności
  • Pierwsze dyski SSD wykorzystujące PCIe 5.0 jeszcze w tym roku

Dzięki interfejsowi PCIe 5.0 x4, dysk odczytuje dane w trybie sekwencyjnym z szybkością 13 GB/s, a zapisuje z szybkością 6,6 GB/s. Wykonuje też w ciągu jednej sekundy 2,5 mln operacji odczytywania danych i 250 tys. operacji zapisywania danych (parametr IOPS).

Samsung potwierdza również, że współpracuje z Intelem nad walidacją nowego dysku, testując nowy dysk na jej platformie Intel Alder Lake, która jako jedyna obsługuje interfejs PCIe 5.0.

Samsung będzie oferować dyski PM1743 w dwóch wersjach. W pierwszej wersji jest 2,5-calowy dysk (format U.2), a w drugiej 3-calowy (format E3.S). Zaletą tego drugiego formatu jest to, że będzie stosowany w większych dyskach, które są wyposażone w złącze mogące obsłużyć do 16 linii PCIe.

Oficjalna premiera dysku zaplanowana jest na początek przyszłego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200