Samsung poinformował, kiedy zacznie produkować chipy z użycie technologii 2 nm

Południowokoreański gigant technologiczny zaprezentował w tym tygodniu mapę drogową dotyczącą produkcji układów scalonych wytwarzanych przy użyciu technologii 2 nm. Zgodnie z nią, produkcja takich układów ruszy w jego fabryce na masową skalę w 2025 roku.

GRafika: Samsung

Samsung (drugi na świecie po TSMC producent chipów) podał taką informację na firmowej konferencji Samsung Foundry Forum, która miało miejsce w San Jose (Kalifornia). Warto przypomnieć, że Samsung Foundry (czyli jeden z oddziałów południowokoreańskiej firmy) sprzedaje produkowane przez niego układy scalone również innym firmom, takim Qualcomm.

Samsung twierdzi iż przeprowadzone niedawno badania potwierdziły, że w porównaniu z układami 3 nm (których produkcję Samsung podjął w 2022 roku), układy 2 nm oferują wzrost wydajności rzędu 12% oraz wzrost efektywności energetycznej o 25%. Samsung poinformował też, że jego chipy 2 nm są o 5% mniejsze w porównaniu z chipami 3 nm.

Zobacz również:

  • Awaria Microsoftu sparaliżowała niemalże cały świat
  • Przejmując tę brytyjską firmę, Samsung chce wprowadzić jej technologie AI do smartfonów Galaxy
  • TSCM gotowe do uruchomienia produkcji chipów 2 nm

Jednocześnie firma kontynuuje prace nad uruchomieniem produkcji układów scalonych wytwarzanych przy użyciu technologii 1,4 nm, co powinno nastąpić w 2027 roku. Firma wprowadzi też do oferty w 2025 układy RF wytwarzane przy użyciu technologii 5 nm, 8 nm i 14 nm, oferując je przemysłowi motoryzacyjnemu. Na forum Samsung ogłosił również iż powołał do życia razem ze współpracującymi z nim firmami Multi-Die Integration Alliance, które zajmie się opracowywaniem standardów pakowania układów scalonych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200