Samsung: pamięci RAM DDR5 niemal dwa razy lepsze niż DDR4

Samsung wprowadzi w tym roku pamięci DDR5. Firma wyjawiła, że pierwsze moduły pamięci RAM otrzymają pojemność 512 GB i zaoferują o 40% wyższą wydajność niż DDR4.

Pamięci DDR5 trafią na rynek w tym roku / Fot. Prezentacja Samsung

Pamięci DDR5 trafią na rynek w tym roku / Fot. Prezentacja Samsung

Podczas Hot Chips 33, corocznej imprezy ujawniającej informacje o półprzewodnikach, Samsung zdradził szczegóły o DDR5.

Dowiedzieliśmy się, że pamięci RAM DDR5 będą o ok. 40% wydajniejsze niż DDR4. Do tego zapewniją dwukrotnie większą pojemność oraz niższe napięcie pracy.

Zobacz również:

  • Jeden z ważnych pracowników Apple przechodzi do Samsunga
  • Flagowe komputery Dell XPS już z procesorami 12 generacji

Koreański producent poinformował, że wprowadzi pamięci DDR5-7200 o pojemności 512 GB, zbudowane z ośmiostopniowych matryc. Te z kolei zostaną połączone za pomocą technologii TSV (through-silicon via). Dodajmy, że to znaczące ulepszenie w porównaniu do DDR4, które były ograniczone do czterostopniowych matryc.

Sprawdź: Laptop do firmy

Poza tym, choć DDR5-7200 Samsunga mają gęstszą konstrukcję niż poprzednie moduły DDR4, mierzą tylko 1,0 mm, czyli mniej niż 1,2 mm w przypadku DDR4. Mniejszy rozmiar był możliwy do osiągnięcia dzięki nowej technice obsługi cienkich płytek Samsunga, która zmniejsza odstępy między matrycami o 40% i spowodowała redukcję wysokości.

Cieńsza konstrukcja to jedno, a niższe napięcie potrzebne do pracy - drugie. Jak podaje producent, pamięci będą działać przy napięciu 1,1 V. To możliwe, ponieważ DDR5 mają lepszej wydajności układy scalone odpowiedzialne za zarządzanie energią i regulowanie napięcia.

Pamięci RAM 512 GB w komputerze osobistym wydają się przesadą i Samsung niejako zdaje sobie z tego sprawę. Firma wyjawiła, że takie wersje będą produkowane na rynek serwerów i centrów danych. DDR5 dla konsumentów i zwykłych komputerów są jednak przewidziane, prawdopodobnie na początek 2022 r.

Sprawdź: Discord

W 2022 r. powinny pojawić się komputery wyposażone w nawet 256 GB pamięci RAM DDR5, ponieważ na takie ilości zezwolą najnowsze płyty główne. Czeka nas więc kolejny duży krok naprzód, jeśli chodzi o wydajność PC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200