Samsung chce utworzyć kopię ludzkiego mózgu i poddać ją komputerowej analizie

Samsung i Harvard University prowadzą wspólne badania, którym celem jest opracowanie mapy pokazującej połączenia neuronalne ludzkiego mózgu i skopiowanie jej, a następnie zapisanie w pamięci komputera. W ten sposób zostanie wytworzona swoista kalka, którą można badać i analizować.

Foto: Anna Shvets/Pexels

Do utworzenie mapy posłużą sygnały elektryczne odbierane od nanoelektrod umieszczonych na głowie, które rejestrują aktywność neuronów znajdujących się w ludzkim mózgu. Obróbka takich sygnałów pozwoli odtworzyć system połączeń używanych przez neurony do wymieniania między sobą informacji oraz określić jak silne są poszczególne połączenia.

Tak utworzona mapa neuronalna zostanie wklejona do trójwymiarowej sieci pamięci półprzewodnikowej charakteryzującej się dużą gęstością. Będzie to prawdopodobnie wysokiej klasy pamięć NAND/flash lub pamięć RRAM (Resistive Random Access Memory).

Zobacz również:

  • Superaplikacje: kolejny ważny temat dla korporacyjnego IT?

Artykuł opublikowany w piśmie naukowym Nature Electronics sugeruje, że tak utworzona mapa pozwoli poznać tajemnice ludzkiego mózgu, odtwarzając jego charakterystyczne cechy, takie jak szybkość uczenia się, adaptacja do warunków zewnętrznych, autonomia czy zdolności poznawcze.

Samsung ma jeszcze ambitniejsze plany i zamierza wykorzystać mapę do badań nad inżynierią neuromorficzną, łącząc je ze swoimi dokonaniami w obszarze sztucznej inteligencji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200