Samodzielny Hyper-V

Nową platformę wirtualizacyjną Microsoft będzie można instalować niezależnie od systemu Windows.

Nową platformę wirtualizacyjną Microsoft będzie można instalować niezależnie od systemu Windows.

Microsoft wcześniej niż oczekiwano udostępnił pierwszą wersję beta oprogramowania wirtualizacyjnego Hyper-V Server. Według wcześniejszych zapowiedzi, miała się ona pojawić dopiero na początku tego roku, gdy gotowy będzie Windows Server 2008. Obecnie wiadomo, że premiera pakietu serwerowego będzie miała miejsce 27 lutego br. Jeśli chodzi o premierę ostatecznej wersji Hyper-V, to na razie przedstawiciele Microsoftu są ostrożni i podtrzymują dotychczasowe zapowiedzi, że odbędzie się ona 180 dni po wprowadzeniu Windows Server 2008, a więc jesienią tego roku.

Publiczna beta Hyper-V daje po raz pierwszy okazję do zapoznania się z oprogramowaniem, które ma rozpocząć walkę Microsoftu o zdobycie poważnej pozycji w korporacyjnym segmencie systemów wirtualizacyjnych. Dla użytkowników planujących takie wdrożenia, będzie to trzecia istotna opcja, w stosunku do już sprzedawanych rozwiązań wirtualizacyjnych VMware (EMC) lub opartych na otwartej technologii Xen i jej wersjach oferowanych przez XenSource (firma przejęta przez Citrix), Oracle, Red Hat i Novell. Wszystkie te rozwiązania są oparte na podobnej idei, polegającej na utworzeniu dodatkowej warstwy systemowej, określanej jako hypervisor (nadzorca), która jest podstawą do uruchamiania innych systemów operacyjnych klasy guest (gość).

Do niedawna plany rozwoju mechanizmów wirtualizacyjnych przez Microsoft były związane przede wszystkim z systemem Windows Server i przewidywano, że będzie to po prostu dodatkowy element tej platformy. W listopadzie 2007 r. Microsoft przyciągnął jednak uwagę opinii publicznej ogłaszając, że Hyper-V będzie dostępny również jako pakiet samodzielny, niezależny od Windows Server 2008, i nie wymagający instalacji tego systemu. Oznacza to zasadniczą zmianę strategii i odejście Microsoftu od prezentowanych wcześniej opinii, że oprogramowanie wirtualizacyjne jest dodatkiem do systemu operacyjnego. Być może wpływ na to mieli producenci sprzętu, bo - jak twierdzą przedstawiciele koncernu z Redmond - wprowadzeniem samodzielnej platformy Hyper-V do oferty zainteresowane są takie firmy, jak Dell, Fujitsu-Siemens, Hitachi, HP, IBM, Lenovo, NEC i Unisys.

Hyper-V będzie oczywiście dołączany również do Windows Server 2008, a dokładniej do trzech z jego ośmiu planowanych wersji. Windows Server 2008 Standard pozwoli na uruchamianie jednej, wirtualnej instancji na licencję, wersja Enterprise - czterech, a Datacenter nieograniczonej ich liczby.


TOP 200