Samochodowe nowinki na targach CES 2015

Samochody, które same parkują, kaski motocyklowe, które pozwalają na wymianę danych z innymi pojazdami i zapobieganie kolizjom oraz rywalizacja między systemami elektronicznymi do sterowania multimediami w samochodzie - Apple CarPlay i Google Android Auto to według specjalistów główne tematy zbliżających się, styczniowych targów International CES.

Targi w Las Vegas zawsze sygnalizują, jakie nowości pojawią się w samochodach wprowadzanych na rynek w danym roku. Wyznaczają też kierunki rozwoju systemów automatyzujących pracę pojazdów drogowych, które wejdą do powszechnego użytku za kilka lat. Dlatego warto je zawsze śledzić.

BMW zapowiada, że pokaże na targach samochód, który potrafi sam parkować. Będzie to samochód BMW i3 (wyposażony w silnik elektryczny), którym steruje system bazujący na firmowej technologii Valet Parking Assistant. System ma do dyspozycji laserowe czujniki, które dokładnie określają położenie samochodu względem otaczających go obiektów. Ma też do dyspozycji bazę danych, w której znajdują się plany parkingów, co ułatwia systemowi zadanie sterowania samochodem. BMW zapowiada, że samochody takie mogą wejść do produkcji w 2020 roku.

Zobacz również:

  • Podsumowanie IFA 2023 okiem redakcji Computerworld
  • Nowe laptopy ThinkPad na 2023 rok - jakie nowości wprowadzono?
  • Kolejny producent pojazdów EV wspiera standard ładowania Tesli
Samochodowe nowinki na targach CES 2015

Valet Parking Assistant

Volvo Cars jest natomiast twórcą kasku rowerowego, który może wymieniać dane np. ze znajdującymi się w pobliżu samochodami, dzięki czemu rowerzysta może szybko reagować na niebezpieczne sytuacje. Gdy system dojdzie do wniosku, że sytuacja jest niebezpieczna, rowerzysta zostanie o tym natychmiast powiadomiony (na kasku zapali się ostrzegawcza lampa). Podobne ostrzeżenie ujrzy wtedy również kierowca samochodu. Rozwiązanie - pierwsze tego rodzaju na świecie - zostało zaprojektowane we współpracy z firmami POC (producent kasków) i Ericsson.

Samochodowe nowinki na targach CES 2015

Twórcą kolejnego ciekawego rozwiązania jest Hyundai (Południowa Korea). Firma zapowiada, że pojawi się ono w jej samochodach już w 2016 roku. To rozwiązanie zaprojektowane z myślą o kontrolowaniu multimediów (noszące nazwę Display Audio), wykorzystujące do tego celu smartfony Android oraz jeden z dwóch systemów (platform): CarPlay lub Android Auto.

Użytkownik może po podłączeniu smartfona do systemu Display Audio uruchamiać aplikacje (takie jak iHeart Radio, MLB At Bat, Spotify, Beats Music, Stitcher, SoundCloud, Pandora czy WhatsApp) wspierane przez każdą z samochodowych platform.

Samochodowe nowinki na targach CES 2015

Display Audio

LG Electronics informuje, że pracuje wspólnie z firmą Mercedes nad samochodowymi kamerami kolejnej generacji, nie ujawniając jednak żadnych szczegółów technicznych dotyczących ich konstrukcji i możliwości.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200