Sam na bezludnej wyspie

Znani producenci komputerów rezygnują z wykorzystania procesorów Crusoe.

Znani producenci komputerów rezygnują z wykorzystania procesorów Crusoe.

Firmy IBM, Compaq i Hewlett--Packard zrezygnowały z planów wprowadzania na rynek nowych modeli wyposażonych w procesory Crusoe firmy Transmeta. Ich przedstawiciele podają ten sam powód: "Niezadowalająca wydajność układów Crusoe".

IBM, który prezentował już w czerwcu prototypy ThinkPad 240 z tym układem, oficjalnie zapowiedział, że notebooki te zostaną wprowadzone na rynek tylko z procesorami Intela. W kilka dni później przedstawiciele Compaq Computer poinformowali, że firma nie będzie wprowadzać do sprzedaży modeli Armada z Crusoe. Również HP, który wcześniej "rozważał możliwość" zastosowania procesorów Transmety w komputerach przenośnych, wycofał się ze swoich planów. Przeciwwskazań do zastosowania procesorów firmy Transmeta nie znaleźli inni producenci, tacy jak Fujitsu, Hitachi, NEC, Sony i VIA, a także Microsoft, który opracował tzw. Tablet PC, wyposażony w układ Crusoe.

Problem z programową emulacją

Procesory Crusoe mają oryginalną architekturę, która wykorzystuje uproszczoną konstrukcję układu scalonego, oraz system programowej translacji instrukcji przekazywanych do procesora. Zaletami takiego rozwiązania są przede wszystkim mały pobór mocy jednostki centralnej, który ma nie przekraczać 1 W, a także możliwość programowego upgrade'u lub modyfikacji przez wymianę kodu translatora. Jednocześnie, jak twierdzą przedstawiciele Transmety, komputery wyposażone w Crusoe mogą pracować pod kontrolą różnych systemów operacyjnych, nawet tak skomplikowanych, jak Windows 2000.

Wiadomo było że dodatkowa warstwa programowa tłumacząca instrukcje na kod zrozumiały dla procesora musi wpływać na obniżenie jego wydajności. Zdaniem specjalistów, jest oczywiste, że pod tym względem dorównanie układom klasycznym wymaga znacznego zwiększenia częstotliwości Crusoe, co z kolei spowoduje istotny wzrost poboru mocy, którego niska wartość miała być głównym atutem tego procesora - szczególnie w przypadku jego zastosowania w komputerach przenośnych.

Wciąż nie jest do końca jasne, czy problem ten jest możliwy do rozwiązania. Crusoe nie musi tłumaczyć wszystkich instrukcji. Układ jest wyposażony w mechanizm przechowywania tłumaczonego kodu w pamięci podręcznej w celu szybkiego dostępu do powtarzających się instrukcji. Może to wpłynąć na znaczne poprawienie wydajności procesora w niektórych zastosowaniach.


TOP 200