Sam Altman dołącza do Microsoftu

Zmiany w OpenAI trwają - Emmett Shear, współzałożyciel Twitcha, dołącza do firmy jako dyrektor generalny, a Sam Altman ma kierować zespołem badawczym Advanced AI Microsoftu.

Fot. mat PR Microsoft

W OpenAI nadal panuje chaos, wraz z mianowaniem Emmetta Sheara, współzałożyciela i byłego dyrektora generalnego Twitcha, witryny do streamingu wideo, na tymczasowego dyrektora generalnego OpenAI po nagłym odejściu dyrektora generalnego OpenAI, Sama Altmana, w zeszłym tygodniu.

Shear miałby zastąpić Mirę Murati, dyrektora ds. technologii OpenAI, która początkowo została mianowana dyrektorem generalnym OpenAI po tym, jak zarząd firmy odsunął 38-letniego Sama Altmana 17 listopada. Zarząd zasugerował, że Altman nie zawsze był "szczery" w swojej komunikacji z zarządem, nie określając dokładnych powodów jego odsunięcia. Raport New York Times zacytował dyrektora OpenAI, który powiedział, że odejście Altmana jest spowodowane "załamaniem komunikacji między Samem a zarządem".

Zobacz również:

  • Amazon redukuje zatrudnienie w dziale Alexa, aby skupić się na genAI
  • Największe problemy sztucznej inteligencji od OpenAI
  • Sam Altman triumfalnie wraca do OpenAI

Kilka godzin po tym, jak OpenAI ogłosiło nowego CEO, dyrektor generalny Microsoft, Satya Nadella, ogłosił zatrudnienie Altmana do kierowania zaawansowanym zespołem badawczym AI firmy.

"Jesteśmy niezwykle podekscytowani, mogąc podzielić się wiadomością, że Sam Altman i Greg Brockman, wraz z kolegami, dołączą do Microsoftu, aby poprowadzić nowy zaawansowany zespół badawczy AI. Z niecierpliwością czekamy na szybkie działania, aby zapewnić im zasoby potrzebne do odniesienia sukcesu" - powiedział Nadella w poście na X (dawniej Twitter).

Dzięki inwestycji w wysokości 13 miliardów dolarów, Microsoft jest głównym inwestorem w OpenAI. Spekulacje, że Altman może rozpocząć nowe własne przedsięwzięcie, kończą się wraz z jego dołączeniem do Microsoftu.

Altman i OpenAI

Przez jakiś czas po jego odejściu wydawało się, że Altman próbuje negocjować swoje przywrócenie. Z firmy odszedł także Greg Brockman, prezes i współzałożyciel OpenAI.

Zgodnie z postem Brockmana na X, kierownictwo OpenAI było całkowicie nieświadome decyzji zarządu o usunięciu Altmana. Jak donoszą media, kilku innych pracowników odeszło z OpenAI w geście solidarności z Altmanem.

"Uwielbiałem moją pracę w OpenAI. To było zajęcie transformujące dla mnie osobiście i mam nadzieję, że również trochę dla świata. Przede wszystkim uwielbiałem pracować z tak utalentowanymi ludźmi. Później będę miał więcej do powiedzenia na temat tego, co będzie" - napisał Altman w swoim poście na X.

Od czasu, gdy Altman założył OpenAI wraz z innymi osobami w 2015 roku, stał się najważniejszym głosem w sprawie generatywnej sztucznej inteligencji. Początkowo utworzona jako organizacja non-profit, OpenAI przekształciła się w podmiot komercyjny pod kierownictwem Altmana. Zyskał rozgłos dzięki stworzeniu ChatGPT, który został uruchomiony w zeszłym roku i szybko stał się jedną z najszybciej rozwijających się aplikacji w historii.

Wkład Altmana w rozwój sztucznej inteligencji został doceniony przez kilku liderów technologii, w tym byłego dyrektora generalnego Google, Erica Schmidta. "Sam Altman jest moim bohaterem. Zbudował firmę od zera do 90 miliardów dolarów wartości i na zawsze zmienił nasz wspólny świat. Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, co zrobi dalej. Ja i miliardy ludzi skorzystamy na jego przyszłej pracy - to będzie po prostu niesamowite. Dziękuję" - napisał Schmidt w poście na X.

Rosnące różnice w wykorzystaniu sztucznej inteligencji

Branża technologiczna jest podzielona w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji między tymi, którzy chcą ją skomercjalizować, a tymi, którzy obawiają się szybkiego rozwoju technologii bez większych regulacji. Rosną również obawy, że technologia AI może nie tylko wpłynąć na kilka miejsc pracy, ale może również rozwijać się poza ludzką kontrolą.

Uruchomienie ChatGPT rozpoczęło również debatę na temat etycznego i bezpiecznego wykorzystania sztucznej inteligencji w kontekście komercyjnego potencjału generatywnej sztucznej inteligencji. Wydaje się, że był to kluczowy punkt sporny między Altmanem a Ilyą Sutskeverem, współzałożycielem, głównym naukowcem i dyrektorem zarządu OpenAI, co ostatecznie doprowadziło do odejścia Altmana z firmy.

"Długoterminowym skutkiem będzie brak zaufania do startupów AI, które nie mają odpowiedniej struktury zarządzania ani właściwej równowagi między komercjalizacją a etyką AI. Jest to odwieczna opowieść o złym projekcie zarządzania i braku dostosowania modeli biznesowych w obliczu szybko zmieniającego się klimatu makro" - powiedział Ray Wang, główny analityk i założyciel Constellation Research.

"W tej chwili stawką jest wiarygodność Open AI w zakresie zaufania do komercjalizacji. Firmą, która ma najwięcej do stracenia jest Microsoft. Jeśli Sam odejdzie na dobre, zabierze ze sobą wiele osób do swojego nowego przedsięwzięcia i nie popełni tych samych błędów w zarządzaniu" - powiedział Wang.

Artykuł pochodzi z Computerworld.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200