Saga o pagerach (2)

Cztery systemy przywoławcze (paging, zwane też systemami informacyjnymi) działające w Warszawie, dzielą się na dwie grupy. Kryterium podziału jest korzystanie z istniejących, radiowych stacji nadawczych (Polpager) lub z nadajników własnych (Telepage, Metro-Bip, Bel Pagette). Dodatkowym kryterium podziału może być status działania firmy - Polpager jest ściśle związany z Telekomunikacją Polską S.A., pozostałe stanowią samodzielne kapitałowo i organizacyjnie przedsięwzięcia inwestorów prywatnych.

Cztery systemy przywoławcze (paging, zwane też systemami informacyjnymi) działające w Warszawie, dzielą się na dwie grupy. Kryterium podziału jest korzystanie z istniejących, radiowych stacji nadawczych (Polpager) lub z nadajników własnych (Telepage, Metro-Bip, Bel Pagette). Dodatkowym kryterium podziału może być status działania firmy - Polpager jest ściśle związany z Telekomunikacją Polską S.A., pozostałe stanowią samodzielne kapitałowo i organizacyjnie przedsięwzięcia inwestorów prywatnych.

Rozważając kolejność omawiania systemów korzystających z własnych nadajników, przyjąłem kryterium łatwości nadania i możliwości dotarcia wiadomości do odbiorcy na terenie kraju. W systemie Telepage wysłana przez nadawcę wiadomość emitowana jest jednocześnie ze wszystkich działających nadajników tego systemu, bez dodatkowej opłaty. Nadawca nie musi więc znać aktualnego miejsca pobytu odbiorcy. Z kolei sieć informacyjna Metro-Bip może emitować sygnały do odbiorców na obszarze kraju, jeżeli określimy ich przybliżone miejsce pobytu (oczywiście w zasięgu sieci). Bel Pagette działa na razie tylko na terenie Warszawy i jej okolic.

Wszystkie omawiane firmy mają zamiar powiększyć swój obszar działania na całą Polskę. Między zamiarami a ich realizacją istnieją jednak różnorakie bariery, najważniejsze to administracyjno-biurokratyczne. Omawiając poszczególne systemy, piszę o aktualnej sytuacji w naszym kraju.

Telepage

Sieć przywoławcza tej firmy działa od marca 1992 r. Przekazywanie informacji do pagerów odbywa się na częstotliwosci 159,5 MHz, antena nadawcza w Warszawie znajduje się na iglicy PKiN. W porównaniu z innymi sytemami w stolicy, antena umieszczona jest najwyżej. Zarówno nadajniki, zasilacze, centralny komputer, jak i odbiorniki są produkcji firmy Motorola Inc.

Telepage działa też w Krakowie, Bielsku Białej, Szczecinie i Bydgoszczy. Cała sieć liczy dziś ok. 3200 abonentów, w tym 2500 w Warszawie. Informacje mogą być nadawane za pośrednictwem operatorów, poprzez faks, łącze modemowe lub bezpośrednio przez telefon, jako informacje numeryczne. Długość pojedynczej informacji ograniczona jest do 200 znaków. Przy wysyłaniu wiadomości za pośrednictwem operatorów możemy sobie życzyć używania małych i dużych liter.

Telepage oferuje też zestaw do wydruku informacji zgromadzonych w odbiorniku Motorola Advisor. Zestaw ten umożliwia bezpośrednie podłączenie pagera do drukarki (przez port RS 232) lub do komputera i zapis zgromadzonych informacji na dysku twardym.

Pager Motorola Advisor może odbierać informacje zarówno cyfrowe, jak i tekstowe. Całkowita pojemność pamięci wynosi 6400 znaków, czyli ponad 3,5 strony standardowego maszynopisu. Odbiornik wyświetla godzinę i datę, ma możliwość zaprogramowania alarmu. Informacje zapisane w pamięci pagera zachowywane są przy wymianie lub wyczerpaniu baterii. Ekran pagera może być podświetlany po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. Czytelność przekazywanych informacji jest bardzo dobra; wbudowana została funkcja automatycznego przewijania linii tekstu i wygaszania ekranu po kilku sekundach niekorzystania z żadnych z funkcji. Odbiornik automatycznie zapamiętuje datę i godzinę otrzymanej wiadomości, możliwe jest proste ustawienie rodzaju powiadomienia (dźwiękowe w kilku odmianach, wibracyjne lub świetlne) oraz trybu alarmu.

Telepage umożliwia podłączenie abonentów grupowych (np. szpital, elektrociepłownia, jednostka wojskowa, itp.), mogą oni wówczas przesyłać informacje tak, jak we własnej sieci lokalnej (koszt własnej sieci byłby jednak kilka razy wyższy). Stosowany w takim przypadku tryb przekazywania informacji przez modem zapewnia odrębność i tajność przekazywanych wiadomości.

Do wszystkich odbiorników systemu TELEPAGE emitowane są bezpłatnie codzienne serwisy informacyjne. Są to: kalendarium (data, imieniny) wraz z prognozą pogody, kursy walut NBP i kursy akcji z Giełdy Warszawskiej.

Szersze omówienie systemu Telepage i możliwości stosowanego odbiornika Motorola Advisor zamieściliśmy w CW 16/93.

Metro-Bip

Firma ta rozpoczęła działalność na terenie Trójmiasta w marcu 1991 r. Kolejne stacje nadawcze uruchomiono w Poznaniu, Warszawie, Szczecinie, Krakowie i Wrocławiu. Ma ponad 3 tys. użytkowników.

Dostarczane odbiorcom pagery są produkcji firmy Motorola. W trybie tekstowym pracuje Motorola Advisor, jego funkcje w skrócie już omówiliśmy. Poza nim firma proponuje pagery numeryczne, tonowe i głosowe.

Pager tekstowy Motorola Advisor jest taki sam, jak w systemie Telepage. Metro-Bip nie emituje dodatkowych serwisów informacyjnych poza kursami walut. Nadajniki systemu pracują na częstotliwości 159,450 MHz, anteny nadawcze w Warszawie znajdują się na środkowym wieżowcu ściany wschodniej (tuż przy ul. Marszałkowskiej, naprzeciw PKiN) oraz na Woli.

Pagery numeryczne i tonowe przyjmują informacje nadawane bezpośrednio przez numer automatyczny lub za pośrednictwem operatora, w praktyce stosowane jest jedynie automatyczne przekazywanie informacji.

Ciekawą propozycją jest odbiornik głosowy, który przyjmuje i odtwarza 4 informacje o długości do 8 s., a jakość przekazu pozwala na identyfikację głosu osoby nadającej. Pager tego typu stanowi dobre źródło informacji dla osób niewidomych i słabowidzących, ale również dla wszystkich, którzy oczekują zwięzłej i prostej do nadania informacji. Może być bardzo użyteczny np. w redakcjach, jednak pod warunkiem, że nie będą przekazywane informacje poufne. Głosowy tryb pracy pagera powoduje bowiem, że przekazywane wiadomości mogą być łatwo, nawet przypadkowo, podsłuchane.

Przy nadawaniu informacji w systemie Metro-Bip do osób znajdujących się poza działaniem stacji lokalnej, należy określić ich prawdopodobne miejsce pobytu. Transmisje poza stację lokalną wymagają wniesienia dodatkowej opłaty.

Bel Pagette

System oferowany przez tę najmłodszą (rozpoczęcie działalności wiosną 1993) na rynku polskim firmę, obejmuje swoim zasięgiem Warszawę i okolice. Nadajnik, pracujący w paśmie 160,6 MHz znajduje się na szczycie hotelu Marriott. System ma obecnie ok. 1300 użytkowników.

Odbiorniki produkcji firmy PANASONIC EK-2077 mają wyświetlacze alfanumeryczne. Ekranik pomieścić może 2 rzędy po 18 znaków. Łączna długość zapamiętanej informacji może wynosić 4 tys. znaków, a długość pojedynczej informacji ograniczona jest do 200 znaków. Napływające wiadomości oznaczone są kodami, które po ich wyświetleniu ułatwiają wybór informacji do odczytania. Pamięć pagera może być przeglądana automatycznie, wyświetlane są wówczas nagłówki komunikatów. Nowe informacje dochodzące do pagera, podobnie jak w innych typach pagerów, porównywane są z zawartymi w pamięci, co zapobiega powtórzeniu wiadomości.

Sygnał powiadomienia o przyjęciu informacji można ustawić jako akustyczny lub tylko świetlny. Używa się w tym celu wyłącznika głównego, którego przesunięcie (dość łatwe) nie tylko wyłącza pager, ale i kasuje wszystkie zgromadzone w nim informacje. Ten sam wyłącznik uruchamia odczyt wiadomości. Jest to wg mnie największa wada tego odbiornika, zbyt łatwo, zupełnie niechcący, można utracić wszystkie informacje. Również podczas wymiany baterii pamięć ulega skasowaniu.

Obsługa pagera jest prosta, sprowadza się do naciskania najwyżej dwóch przycisków naraz. Podświetlenie ekranu w ciemności następuje automatycznie. Przychodzące wiadomości opatrzone są informacjami o dacie i godzinie ich nadania. Niestety, nowe przekazy są wyświetlane na ekranie pagera bez przerwy od momentu ich nadejścia, dopóki użytkownik ich nie odczyta, co może być przyczyną przyspieszenia wyczerpywania się baterii. Możliwy jest wydruk informacji z pamięci pagera.

Odbiornik nie ma wbudowanego zegara, być może dlatego Bel Pagette oferuje jako usługę dodatkową m.in. bezpłatne budzenie i (płatne) przypominanie o spotkaniach i obowiązkach. Wśród dodatkowych usług trzeba wymienić też możliwość wydruku przesyłanych wiadomości z ostatnich 7 dni i powtórne przesyłanie wiadomości z ostatnich 48 godzin. Sądzę, że przy kilku czy kilkunastu tysiącach użytkowników w przyszłości, Bel Pagett będzie musiał ograniczyć liczbę niektórych usług (np. budzenie).

Serwis dodatkowy Bel Pagette to przesyłane na wszystkie odbiorniki codzienne kursy walut i notowania giełdy warszawskiej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200