Safeguarded Copy skutecznie ochroni nas przed skutkami ataku ransomware

W obliczy rosnącego zagrożenia atakami ransomware niektóre firmy wprowadzają do swoich produktów rozwiązania, które pozwalają uniknąć skutków takich incydentów. Jednym z nich jest narzędzie anty-ransomware noszące nazwę Safeguarded Copy, które zaprezentował ostatnio IBM.

IBM

Zostało ono wprowadzone do macierzy pamięci masowych typu all-flash należących do linii FlashSystem. To oprogramowanie, które tworzy automatycznie migawki danych i przechowuje je w bezpiecznym miejscu. Oznacza to, że są one niedostępne dla nieautoryzowanych użytkowników, a więc nie mogą być przez nich modyfikowane, czy tym bardziej usuwane.

Funkcja Safeguarded Copy została zaprojektowana na wzór podobnego rozwiązania wspieranego przez macierze pamięci masowej DS8000, które świadczą swe usługi systemom obliczeniowym mainfrrame. Host ma wtedy bezpośredni dostęp do kopii zapasowej danych tylko pod warunkiem, że wcześniej została skopiowana i jest składowana w bezpiecznym miejscu, jakim jest specjalny wolumen odzyskiwania.

Zobacz również:

  • Haker oferuje sprzedaż danych 48,5 mln użytkowników szanghajskiej aplikacji COVID
  • Firmy na celowniku hakerów
  • IBM chroni swoje systemy mainframe przez atakami wykorzystującymi komputery kwantowe

Taka metoda przywracania danych daje gwarancję, że ransomware nie zrobi nam krzywdy nawet wtedy, gdy uda mu się uzyskać w jakiś sposób dostęp do backup’u. IBM dołączył funkcja Safeguarded Copy do oprogramowania IBM Spectrum Virtualize for Public Cloud, które towarzyszy każdemu systemowi FlashSystem. A należy pamiętać, że Spectrum Virtualize obsługuje chmurowe środowiska IBM Cloud i AWS.

IBM ogłosił również, że funkcja Safeguarded Copy może zostać zintegrowana z oprogramowaniem zabezpieczającym Security QRadar. Monitoruje ono system pod kątem oznak włamania, takich jak nieautoryzowane logowanie. Dzięki temu funkcja Safeguarded Copy może wykonać natychmiast awaryjną migawkę w momencie, gdy QRadar uzna iż ma do czynienia z włamaniem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200