Sąd: nie było zmowy cenowej przy przetargu w ZUS

Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził 10 grudnia, że nie doszło do zmowy cenowej przy przetargu na zakup i serwis drukarek oraz urządzeń wielofunkcyjnych w ZUS. Prokuratura na razie nie wycofuje zarzutów, jakie postawiła w tej sprawie 4 grudnia 14 osobom.

Sąd odrzucił skargę dotyczącą zmowy cenowej, jaką złożyła firma Galaxy Systemy Informatyczne. Jej oferta była piąta pod względem ceny w ogłoszonym w kwietniu br. i rozstrzygniętym w sierpniu przetargu. Najniższą cenę, 36,2 mln zł zaproponował Arcus z urządzeniami firmy Kyocera, której jest w Polsce jedynym przedstawicielem. Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że jest to cena zaniżona i ofertę Arcusa odrzuciła.

Drugie i czwarte miejsce w przetargu zajęły firmy Teneo Systems i Decsoft, które również proponowały sprzęt Kyocery. Ponieważ mogą je kupić tylko w Arcusie, spółka Galaxy złożyła zawiadomienie, że mogło dojść do czynu nieuczciwej konkurencji poprzez złożenie ofert w porozumieniu lub składanie nieprawdziwych informacji.

Zobacz również:

  • Zarządzanie drukiem w dobie cyfrowej transformacji

Zarzuty Galaxy zostały odrzucone 4 września przez Krajową Izbę Odwoławczą, ale spółka odwołała się od tego wyroku. Sąd utrzymał jednak orzeczenie KIO i w całości odrzucił zarzuty, stwierdzając przy tym, że Galaxy nie może być stroną w postępowaniu przetargowym, bo oferta firmy zawierała liczne błędy formalne i merytoryczne.

Wyrok oznacza, że ZUS może podpisać umowę ze zwycięzcą przetargu. Do tej pory było to niemożliwe, bo 18 września sąd ustanowił zabezpieczenie w tej sprawie i zabronił podpisania umowy.

Do wyroku sądu nie odniosła się dotąd Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga, która prowadzi postępowanie w sprawie zmowy i postawiła zarzuty 14 osobom (m.in. byłemu wiceprezesowi ZUS Dariuszowi Ś.). Jak mówi rzecznik prokuratury Renata Mazur, wyrok jest świeży i prowadzący sprawę prokurator jeszcze nie poznał jego uzasadnienia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200