Sąd Unii Europejskiej orzekł - Intel stosował praktyki monopolistyczne i musi za to ponieść karę

Intel przygrywa sprawę w sądzie apelacyjnym, wytoczoną mu w 2009 r. przez KE (Komisję Europejską). Oskarżyła ona firmę o stosowanie praktyk monopolistycznych i wykorzystywanie na rynku swojej dominującej pozycji, żądając odszkodowania w wysokości 1,06 mld euro. Sąd Unii Europejskiej (General Court of the European Union) powstrzymał dzisiaj na swoim posiedzeniu w Luksemburgu wydaną wcześniej, negatywną dla Intela decyzję.

Komisja Europejska złożyła sprawę do sądu, gdyż uważała, że Intel udziela bezprawnie klientom rabaty na produkty, w których znajdują się produkowane przez niego procesory x86. Trybunał odrzucił w całości apelację złożoną przez firmę Intel i nakazał jej wprowadzić w życie wszystkie zalecenia sformułowane przez KE, które spowodują, że rynek w tym obszarze będzie funkcjonował zgodnie z prawem.

Według Komisji, w ok. 70% (lub nawet więcej) komputerów kierowanych na światowy rynek instalowane są procesory firmy Intela, czyli dostawcy tego rodzaju układów, którego nie sposób zastąpić innym. Wcześniej – przed 2000 r. – a rynku funkcjonowało kilku dostawców układów x86. Jednak w latach 2002 do 2007 sytuacja zmieniała się i na placu boju pozostała tylko jedna firma, która mogła konkurować z Intelem: AMD.

Zobacz również:

  • Powstała najnowocześniejsza na świecie fabryka chipów

Badanie pokazało, że Intel udzielał rabatów takim producentom komputerów, jak Dell, Lenovo, Hewlett-Packard i NEC. Płacił też reselerom (np. firmie Media-Saturn) za to, że wprowadzali do swoich ofert wyłącznie te komputery, w których znajdują się intelowskie układy x86.

Intel ma obecnie dwa miesiące na ustosunkowanie się do wyroku i ewentualne złożenie apelacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200