Sąd Najwyższy odrzucił wniosek TP

Sąd oddalił 13 maja wniosek TP SA o kasację decyzji URTiP w sprawie ustalenia warunków współpracy pomiędzy operatorami telekomunikacyjnymi. Chodzi o warunki tranzytowania ruchu do sieci Netii.

Jeszcze w październiku 2002 r. Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty wydał decyzję w sprawie ustalenia warunków współpracy pomiędzy Netią a TP SA. Decyzja dotyczyła tranzytowania w sieci TP S.A. ruchu telekomunikacyjnego inicjowanego w sieciach innych niż TP operatorów strefowych, z którymi Netia nie posiadała punktu styku. URTiP określił również zasady rozliczeń za ten rodzaj ruchu. Sporną sprawą okazały się właśnie te rozliczenia. Pierwsze odwołanie TP we wrześniu 2003 r. oddalił Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Później sprawa trafiła do Sądu Najwyższego. Operator zarzucał URTiP, że przy arbitralnym ustalaniu stawek nie wziął pod uwagę elementów kosztowych. Sąd Najwyższy nie przychylił się jednak do racji TP. „Operator sieci telekomunikacyjnej użytku publicznego posiadający pozycję dominującą, w przypadku braku możliwości ustalenia kosztów wynikających z przyjęcia dodatkowego ruchu telekomunikacyjnego, jest obowiązany w rozliczeniach brać pod uwagę doświadczenie innych operatorów europejskich działających na konkurencyjnych rynkach, z uwzględnieniem stopnia rozwoju rynku polskiego - był sugestią, ale nie podstawą decyzji i wyroku” –uzasadnia swoją decyzję SN.

Zobacz również:

  • Starszy flagowiec czy nowszy średniak - jaki smartfon do biznesu?
  • Jak zidentyfikować najsłabsze ogniwo komputera służbowego?
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200