SaaS oceni koszty IT

Firma Apptio opracowała aplikację w modelu SaaS do analizy kosztów wdrożenia i utrzymania aplikacji lub usług uwzględniających infrastrukturę IT i koszty osobowe.

Oprogramowanie do automatycznej oceny kosztów infrastruktury IT to pierwszy wprowadzony na rynek produkt nowej, powstałej w 2007 r. firmy Apptio, którą wspiera finansowo m.in. Marc Andreessen, jeden ze współzałożycieli Netscape. Pomysł na opracowanie tego typu technologii wziął się z praktycznej obserwacji. "Dla większości firm obliczenie całkowitych kosztów wdrożenia aplikacji uwzględniających zarówno ceny licencji, jak i elementów sprzętowych niezbędnych do jej uruchomienia i utrzymania, jest zadaniem wyjątkowo trudnym" - mówi Sunny Gupta, współzałożyciel i dyrektor zarządzający Apptio. I właśnie aplikacja Apptio, oferowana jako usługa SaaS, ma te działania ułatwić.

Apptio IT Cost Transparency Solution zbiera dane ze wszystkich dostępnych w systemie IT źródeł, różnego typu rejestrów, a także arkuszy kalkulacyjnych. Następnie, wykorzystując środowisko do graficznej wizualizacji zainstalowane na serwerze Apptio, tworzy mapę zależności między usługami i aplikacjami IT a związanymi z nimi kosztami.

Użytkownicy tego oprogramowania mają też możliwość wykorzystania narzędzi analitycznych i symulacyjnych, które wspomagają planowanie modyfikacji systemu IT i ocenę wynikających z niej kosztów. Apptio opracowała również zestaw wzorców ułatwiających wykorzystanie oprogramowania do analizy infrastruktury IT oraz działających w niej aplikacji lub usług. Oprócz tego firma zamierza stworzyć środowisko użytkowników swojego oprogramowania, które ma umożliwić wymianę informacji, ale przede wszystkim pozwolić na zebranie informacji statystycznych pozwalających na prezentację rzeczywistych, choć uśrednionych kosztów wdrażania różnego typu aplikacji.

Oprogramowanie Apptio może być dla wielu firm interesującą ofertą zwłaszcza, że wykorzystuje model SaaS, a więc nie wymaga instalacji aplikacji i wielu modułów. Niższe są również koszty jego wdrożenia. Natomiast ciekawy pomysł zbudowania bazy wyników statystycznych ułatwiających oceny kosztów wdrożeń może być trudny do zrealizowania.

"Porównanie całkowitych kosztów wdrożenia i utrzymania aplikacji wymaga, aby systemy miały bardzo podobną strukturę, bo dopiero wtedy wyniki mogą być użyteczne w praktyce. Dopiero jeśli planowanej społeczności użytkowników uda się stworzyć zestaw standardowych parametrów, to mogą powstać jakieś użyteczne benchmarki" - podkreśla Donna Scott, analityk z Gartner Group. Ale na to jest jeszcze za wcześnie, bo Apptio wpierw musi spopularyzować swoje usługi na tyle, aby uzyskać znaczącą liczbę użytkowników. Na razie ceny usługi Apptio nie zostały jeszcze ujawnione.


TOP 200