Są zarzuty w sprawie przetargu w ZUS

14 zatrzymanych w sprawie przetargu w ZUS usłyszało zarzuty prokuratorskie. Nikt nie został jednak aresztowany. Prokuratura zdecydowała się na zastosowanie poręczeń majątkowych.

4 grudnia prokuratura postawiła wszystkim 14 osobom zarzut zmowy przetargowej. Grożą za to trzy lata więzienia.

Prokurator nie zdecydował się na zastosowanie aresztu wobec żadnej z zatrzymanych osób. Wszystkie zostają zwolnione za poręczeniem majątkowym. - Wysokość poręczenia zostanie ustalona indywidualnie, stosownie do sytuacji majątkowej każdej z tych osób - poinformowała Renata Mazur, rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Zobacz również:

  • Brazylia uchwaliła kontrowersyjne prawo dotyczące funkcjonowania mediów społecznościowych

3 grudnia rano Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 14 osób związanych z informatyzacją ZUS. Wśród nich jest trzech wysokich rangą urzędników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. CBA sprawdza przetargi na dostawę i serwis drukarek oraz urządzeń wielofunkcyjnych.

Według naszych informacji sprawa dotyczy ogłoszonego w kwietniu br. i rozstrzygniętego w sierpniu przetargu na dostarczenie 1179 drukarek i 2141 urządzeń wielofunkcyjnych oraz ich serwisowanie przez 45 miesięcy. Przetarg obejmował także wdrożenie wraz z implementacją oprogramowania umożliwiającego wydruk poufny.

Przetarg wygrała firma Arcus z cena 36,2 mln zł, która zaproponowała urządzenia Kyocera. Jej oferta została jednak odrzucona, gdyż Krajowa Izba Odwoławcza uznała ja za zaniżoną. Drugie miejsce zajęła firma Teneo Systems z ceną 40,4 mln zł, która również zaoferowała urządzenia Kyocera kupowane od Arcusa, będącego jedynym przedstawicielem tej japońskiej firmy w Polsce.

Umowy w tej sprawie ZUS jednak nie zawarł, bo zabronił mu tego Sąd Okręgowy w Warszawie, który badał przetarg. Postanowienie zostało wydane po tym, jak KIO stwierdziła, że Teneo Systems jest powiązane ze spółką Decsoft, która z ceną 45,8 mln zł zajęła w przetargu czwarte miejsce: w zarządzie Teneo i radzie nadzorczej Decsoftu zasiada ta sama osoba.

Wcześniej „Dziennik Gazeta Prawna” informował, że do Urzędu Zamówień Publicznych wpłynęły skargi od firm zainteresowanych przetargiem, które twierdziły, że Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia został tak skonstruowana, że warunki mogły spełnić tylko urządzenia Kyocera.

Według TVN24 jednym z zatrzymanych jest Dariusz Ś., do niedawna wiceprezes ZUS odpowiedzialny za sprawy informatyzacji, od listopada pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji. Na razie żadnej z zatrzymanych osób nie przedstawiono zarzutów. Trwają ich przesłuchania.

W akcji brało udział około 100 funkcjonariuszy CBA, którzy - jak ustaliło TVN24 - poza zatrzymaniami dokonali przeszukań w ZUS, Ministerstwie Finansów, Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa oraz w siedzibach kilku spółek informatycznych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200