STOEN dostawcą Internetu?

Warszawski zakład energetyczny planuje poszerzyć swoją ofertę o usługi przesyłu danych poprzez linie energetyczne. Korzystanie z dostępu do Internetu czy połączeń telefonicznych przez gniazdka elektryczne będzie możliwe prawdopodobnie już od przyszłego roku.

Warszawski dostawca usług energetycznych STOEN rozpocznie w sierpniu testy nad technologią PLC (Powerline Communication), która umożliwia wykorzystanie istniejących linii energetycznych do przesyłu danych telekomunikacyjnych, sygnału głosu czy video z dużą przepustowością. Technologia PLC pozwala na świadczenie usług typu: szerokopasmowy dostęp do Internetu, faks i telefon czy tworzenie wewnątrzbudynkowych sieci LAN. Każde gniazdko elektryczne w budynku może stać się portem komunikacyjnym, usługi oparte na PLC wykorzystują bowiem istniejące okablowanie.

"Technologia polegająca na przesyłaniu danych w kablu energetycznym to stosunkowo nowe rozwiązanie. Dotychczas jedynie Niemcy i Szwajcaria wykorzystują PLC, Polska będzie najprawdopodobniej trzecim krajem na świecie. W sierpniu rozpoczniemy fazę testów i badań, która obejmie wybrane osiedla w warszawskim Wilanowie. Testy technologii PLC potrwają do końca roku, ale kiedy rozważymy możliwość wprowadzenia tej usługi do naszej oferty, tego jeszcze nie wiadomo", wyjaśniła Magdalena Gilewicz z Biura Komunikacji Społecznej w firmie STOEN.

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia

Półroczne testy STOEN przeprowadzać będzie we współpracy z firmą Ascom, która dostarczy niezbędny sprzęt telekomunikacyjny.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200