START zbyt dobrze wystartował

Zmiany w systemach informacyjnych ochrony zdrowia zapowiadane przez ministerstwo mogą zniweczyć osiągnięcia trzech lat pracy informatyków ze szpitali i kas chorych.

Zmiany w systemach informacyjnych ochrony zdrowia zapowiadane przez ministerstwo mogą zniweczyć osiągnięcia trzech lat pracy informatyków ze szpitali i kas chorych.

START zbyt dobrze wystartował

<b>Andrzej Sośnierz</b>, dyrektor Śląskiej Regionalnej Kasy Chorych

Które ze schorzeń wymagają największych nakładów na leczenie? Na jakie medykamenty kasa wydaje najwięcej pieniędzy? Kto jest zdrowszy: mieszkańcy Bielska czy Częstochowy? Odpowiedź na te i wiele innych szczegółowych pytań można uzyskać dzięki wdrożeniu w Śląskiej Regionalnej Kasie Chorych (ŚRKCh) komputerowego systemu rejestracji świadczeń START i zintegrowanych z nim aplikacji. Druga pod względem wielkości kasa - obsługująca ponadczteromilionową rzeszę ubezpieczonych i rozliczająca się z ponad 3000 świadczeniodawców (zakładów opieki zdrowotnej i gabinetów lekarskich) - jest jedną z najlepiej zinformatyzowanych tego typu instytucji w Polsce.

Właśnie na jej przykładzie dokładnie widać absurd zmian postulowanych przez obecnego ministra zdrowia. Zakładają one zastąpienie kas chorych centralnym funduszem ochrony zdrowia oraz stworzenie scentralizowanego rejestru usług medycznych, do którego będą trafiać dane o ich realizacji. "Postulaty chwytliwe z medialnego punktu widzenia w rzeczywistości oznaczają zaprzepaszczenie trzech lat pracy nad systemami, zajmującymi się zbieraniem danych z zakładów opieki zdrowotnej i gabinetów. Systemami, których funkcjonalność coraz lepiej przystaje do realiów rozliczeń w służbie zdrowia" - argumentują krytycy zapowiadanych zmian. Najlepszym tego przykładem jest właśnie śląski START, który nie tylko spełnia te wymogi, ale sprawdza się jako narzędzie, służące do rejestracji usług medycznych.

Pacjent z chipem w ręku

START zbyt dobrze wystartował

<b>Tomasz Krupa</b>, kierownik Wydziału Obsługi Informatycznej Śląskiej Regionalnej Kasy Chorych

Wdrożenie systemu START, zaprojektowanego przez pracowników ŚRKCh i firmy PiK (obecnie ComputerLand), rozpoczęło się w 1999 r. Jego początki sięgają wczesnych lat 90. Właśnie wtedy na potrzeby szpitali i Wojewódzkiego Ośrodka Metodyki i Organizacji Służby Zdrowia (METORG) stworzono zalążki systemów kosztowych oraz tzw. kartę statystyczną, w której, w postaci elektronicznej, zapisywano rejestrację i wypisy pacjentów w szpitalach z terenów ówczesnych województw katowickiego, bielskiego, częstochowskiego i opolskiego. Powstała w 1999 r. Śląska Regionalna Kasa Chorych przejęła spuściznę i ludzi, tworzących te systemy, m.in. obecnego dyrektora kasy Andrzeja Sośnierza.

System Informatyczny ŚRKCh to prawie 30 modułów zbierających informacje od ponad 3000 zakładów opieki zdrowotnej, w tym dane o udzielonych wszystkich świadczeniach zdrowotnych dla prawie 5 mln ubezpieczonych w ŚRKCh. Jego najważniejszym elementem jest Centralna Ewidencja Świadczeń, gdzie rejestrowane są usługi medyczne, realizowane na podstawie kontraktów z kasą. W ramach prowadzonej dystrybucji od września 2001 r. niemal wszyscy ubezpieczeni w kasie mają mikroprocesorowe karty ubezpieczenia zdrowotnego (firmy Infineon), na których zapisane są dane personalne oraz kod ubezpieczonego.

"W każdej chwili możemy zapisać tam dużo więcej informacji, np. dane z recept czy skierowania ubezpieczonego do lekarza specjalisty. Moglibyśmy w ten sposób wyeliminować papierowe dokumenty. Na razie jednak ze względu na liczne ograniczenia formalnoprawne na karcie zapisane są tylko podstawowe dane identyfikujące ubezpieczonego zgodnie z przepisami prawa" - mówi Grzegorz Ewich, kierownik Wydziału Rejestru Usług Medycznych w Śląskiej Regionalnej Kasie Chorych.

START zbyt dobrze wystartował

<b>Józef Wawrzyszek</b>, Wydział Rejestru Usług Medycznych Śląskiej Regionalnej Kasy Chorych

Podczas wizyty u lekarza dane z karty są wczytywane do systemu. W ten sposób uzyskuje się informacje o tym, czy chory ma aktualne ubezpieczenie. Od niedawna dzięki wdrożeniu modułu SZPIC można to również sprawdzić za pośrednictwem komunikatu SMS, wysyłając nr PESEL ubezpieczonego. Swoją tzw. kartę profesjonalisty wpisuje także lekarz, autoryzując dostęp do systemu i danych ubezpieczonego na jego karcie. Po ich wczytaniu system drukuje odpowiedni formularz - kupon mogący pełnić rolę skierowania lub recepty. Odpowiedni dokument może również zostać wystawiony ręcznie. Jest to szczególnie przydatne w przypadku małych świadczeniodawców, którzy nie chcą inwestować w drukarki. "To bardzo otwarty i dający wiele możliwości dostępu system. Dostęp do nie zaszyfrowanych danych karty można wykonać z praktycznie każdego czytnika, wyposażonego w oprogramowanie dostępne w Internecie" - mówi Grzegorz Ewich.

Raz dziennie wszyscy świadczeniodawcy za pomocą połączenia modemowego wysyłają dane o zrealizowanych usługach medycznych. Na ich podstawie kasa raz na 2 tygodnie dokonuje rozliczeń z zakładami opieki zdrowotnej. W drugą stronę, korzystając z serwera FTP, ściągają one słowniki i aktualizacje do systemu, w tym zmian i rozszerzeń dotyczących kodów realizowanych usług, automatycznie zapisywanych w oprogramowaniu klienckim.

START od zaplecza

System START składa się z trzech baz danych, opartych na Oracle 8i i systemie Unix. Na jednej z nich zainstalowano Centralną Ewidencję Świadczeń, na drugiej - bazę osób ubezpieczonych, opartą na danych płynących z ZUS, bazę lekarzy i bazę z danymi o innych świadczeniach (np. sanatoriach). Na trzeciej bazie zainstalowano system K-2000, zarządzający danymi finansowo-księgowymi kasy. Początkowo wszystkie bazy posadowiono na różnych maszynach (Compaq ProLiant 1600/ ML370 i Sun Enterprise 450). W grudniu 2001 r. kasie udało się zakupić nowy serwer Hewlett-Packarda i macierz dyskową XP-512. W związku z tym rozpoczęto pracę nad integracją wszystkich baz danych. 15 terenowych biur Śląskiej Regionalnej Kasy Chorych jest połączonych z centralą łączem Polpak-T i ISDN. Świadczeniodawcy są połączeni liniami telefonicznymi ISDN lub analogowymi. Wszelkie aktualizacje są przesyłane pocztą elektroniczną, opartą na serwerze Microsoft Exchange.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200