SSL VPN i IPSec VPN w opinii użytkowników

Użytkownicy cenią SSL VPN za łatwość użycia, a IPSec VPN za wysoki poziom bezpieczeństwa - takie są wnioski z badań przeprowadzonych przez firmę badawczą Infonetics Research.

Firma przeprowadziła ankietę wśród 256 zarządców sieci z małych, średnich i dużych organizacji z obszaru edukacji, instytucji rządowych, ochrony zdrowia, finansów i sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Pytania kierowane do użytkowników obejmowały porównanie wad i zalet rozwiązań SSL VPN i IPSec VPN oraz ocenę ich głównych dostawców (Check Point, Cisco, Juniper, Nortel, SonicWall i WachGuard). W ocenie dostawców pod uwagę brano takie kryteria jak: poziom bezpieczeństwa zapewniany przez produkt, technologię, cenę, stabilność finansową firmy oraz wsparcie serwisowe.

Z opublikowanych wyników ankiety wynika, że koszt i złożoność IPSec VPN to ich podstawowe wady, natomiast niższy poziom bezpieczeństwa to podstawowy problem SSL VPN.

Zobacz również:

  • Microsoft Edge z wbudowanym VPN z 5 GB bezpłatnego transferu
  • Nowe ransomeware w sieci - Cactus atakuje
  • Ataki na protokół RDP - czy powinniśmy się ich obawiać?

Z kolei w zakresie oceny dostawców najwięcej punktów zebrał Cisco, uzyskując pierwsze miejsce we wszystkich kategoriach z wyjątkiem ceny i relacji ceny do wydajności. SonicWall uzyskał pierwsze miejsce w kategorii ceny i stosunku ceny do wydajności. Juniper uplasował się na drugim miejscu w kategoriach technologia i wsparcie serwisowe, a także finansowa stabilność. Check Point uzyskał drugie miejsce za bezpieczeństwo.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200