SSD vs. HDD - porównanie technologii

Nie dla małych firm

Wysokie koszty pamięci SSD okazują się barierą nie do pokonania dla małych firm, ale, jak już wspomnieliśmy, te koszty szybko spadają i małe firm coraz częściej stać już na zakup tej technologii. Pomijając kwestię kosztów, sposób, w jaki działają teraz firmy, coraz częściej po prostu wymaga stosowania pamięci flash. Analityka danych wciska się wszędzie, a dzięki rozwojowi platform Bid Data i chmurowych, stała się dostępna także dla małych firm. Jeśli te firmy chcą korzystać z Big Data, muszą dysponować rozwiązaniami zapewniającymi szybkie przetwarzanie danych, w czym nośniki SSD są bardzo pomocne.

W pewnych warunkach są wolniejsze niż HDD

SSD są naprawdę szybkie. Typowy dysk twardy do laptopa obracający się z szybkością 7200RPM jest w stanie wyciągnąć 200 operacji wejścia/wyjścia na sekundę. Typowy, konsumencki nośniki SSD wykonuje tysiące takich operacji w ciągu sekundy, co wynika, m.in. z 10-krotnego zmniejszenia opóźnień. Innymi słowy, SSD nie tylko przesyłają większą ilość danych w tym samym czasie, ale także reagują znacznie szybciej.

Zobacz również:

  • Brak miejsca na dysku? Najlepsze metody na zwiększenie pamięci
  • Nowa era w pojemności dysków twardych
  • Na rynku AI toczy się ostra walka o prymat. Dwaj główni rywale to ChatGPT i Gemini

To prawda, że nośniki HDD świetnie sprawdzają się w przypadku zapisu sekwencyjnego, w przypadku którego mamy do czynienia z dostępem do dużego, ciągłego bloku danych zlokalizowanych w jednym obszarze dysku. Jednakże nawet w takich okolicznościach dyski HDD nie prześcigają pamięci flash. SSD są szybsze we wszystkich zastosowaniach.

Co to oznaczna dla użytkowników? W zasadzie każda aplikacja czy każde zadanie będzie charakteryzować się lepszą wydajnością po przeniesieniu na nośniki SSD. Skraca się czas ładowania systemu operacyjnego i znacznie szybciej realizowane są zadania wymagającej dużej liczby operacji wejścia/wyjścia. SSD to też naprostszy sposób na znaczne zwiększenie wydajności urządzeń klienckich.

Nie są bezpieczne

W rzeczywistości jest odwrotnie. SSD oferuje bardzo zaawansowane mechanizmy bezpieczeństwa do ochrony danych bez utraty wydajności. Wiele dzisiejszych nośników zostało wyposażonych w sprzętowe funkcje szyfrowania wykorzystujące algorytm AES 256 (Advanced Encryption Standard). Jest to międzynarodowa specyfikacja szyfrowania danych opracowana przez amerykański National Institute of Standards and Technology. Jest to jeden z najlepszych standardów szyfrowania, stosowany m.in. przez amerykańskie instytucje państwowe, jak również przez wiele agencji wywiadowczych na świecie.

SSD vs. HDD - porównanie technologii

Łączna pojemność sprzedanych HDD i SSD

Szyfrowanie jest realizowane sprzętowo, co oznacza, że dane są automatycznie szyfrowane i deszyfrowane przez specjalny układ wbudowany w nośnik SSD. Jest to wydajniejsze i bezpieczeniejsze niż szyfrowanie programowe, kiedy to dane są szyfrowane i deszyfrowane za pomocą oprogramowania działającego w systemie operacyjnym.

Wydajność nie jest warta zachodu

Oceniając w wąskiej perspektywie, można dojść do wniosku, że wydajność oferowana przez pamięci SSD nie jest specjalnie potrzebna. Jednakże pamięci flash mogą potencjalnie przynieść korzyści podczas wdrażania wszystkich aplikacji w firmie, sprawiając, że będą szybciej przetwarzać powierzone im zadania. Nośniki SSD mogą również poprawić elastyczność, ponieważ można je łatwo skalować w zależności od zmieniających się potrzeb. Ta dodatkowo elastyczność jest szczególne istotna w dzisiejszych realiach biznesowych. Patrząc w szerokiej perspektywie, nośniki flash mają do zaoferowania więcej, niż tylko korzyści w początkowej fazie inwestycji.

Nie da się odzyskać danych

Na nośnikach SSD dane są kasowane, podczas gdy na twardych dyskach są nadpisywane. To może prowadzić do wniosku, że po skasowaniu danych na nośniku SSD stają się one bezpowrotnie utracone. Jednakże są pewne mechanizmy i obejścia, które umożliwiają odzyskanie danych. Funkcja TRIM, której zadaniem jest właśnie kasowanie danych z nośników SSD nie działa w wielu sytuacjach, np. w przypadku podłączenia nośnika przez złącze USB lub Firewire, a także w niektórych konfiguracjach RAID. Zaawansowane oprogramowanie do odzyskiwania danych z SSD wykorzystuje te mechanizmy, aby przywrócić skasowane informacje.

Warto dodać, że nośniki SSD są bardziej wytrzymałe niż twarde dyski. Wynika to głównie z faktu, że nie mają ruchomych części. Dzięki temu są bardziej odporne na utratę danych spowodowaną czynnikami mechanicznymi. Jest to główny czynnik, który sprawia, że pamięci SSD są bardzo popularne w urządzeniach mobilnych.

Danych nie da się bezpiecznie usunąć

Kwestie bezpieczeństwa danych frapują wielu użytkowników, szczególnie biznesowych i państwowych z uwagi na ryzyko zgubienia danych. Podczas całego cyklu życia notebooka może on nawet kilka razy zmieniać użytkowników, zanim ostatecznie zostanie wycofany z użycia. W każdym z tych przypadków ważne, aby usunąć z dysku wszystkie poufne dane, co zapobiegnie ich wycieknięciu.

To prawda, że narzędzia stosowane w przypadku HDD do bezpowrotnego kasowania danych nie nadają się do użycia na nośnikach SDD ze względu na spore różnice między tymi technologiami. Jest również prawdą, że większość producentów udostęnia odpowiednie narzędzia dla nośników SSD (np. Samsung Magician). W momencie wysłania polecenia ATA Secure Erase (SE), nośnik SSD resetuje wszystkie swoje komórki, uwalniając zapisane elektrony. Polecenie SE jest wykonywane dla wszystkich obszarów danych, włączając w to obszary chronione. W ten sposób nośnik wraca do stanu fabrycznego.

Są awaryjne

Awarie dysków to niepotrzebne koszty dla działu IT. Awaria HDD może oznaczać godziny przestoju i utratę produktywności, a także dodatkowe godziny dla działu IT w celu odbudowania napędów. W przypadku komputerów osobistych taka awaria z reguły oznacza także utratę plików lub pieniędzy wydanych na ich odzyskanie.

Dzisiejsze napędy SSD są budowane w sposób mający zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia awarii. Uniwersalną metryką określając żywotność pamięci masowej jest roczna stopa awarii. Według Intela dla dysków SSD ten współczynnik wynosi 0,1 %, natomiast dla tradycyjnych HDD może wahać się między 4-6 %. Poza tym, w odróżnieniu od twardych dysków, nośniki SSD nie mają ruchomych części. Dlatego są w stanie przetrwać wstrząsy i wibracje bez utraty danych. Ta właściwość sprawia, że nośniki SSD są ważnym komponentem w dzisiejszym, mobilnym świecie. Wysoka niezawodność oznacza również, że SSD zapewniają stały poziom wydajności. Stan nośnika można stale monitorować. Dzięki temu można przewidzieć ewentualne awarie, co w przypadku tradycyjnych HDD z ruchomymi częściami nie zawsze jest możliwe.

Batalia między dyskami twardymi a nośnikami SSD będzie się jeszcze toczyć, ale wiele mylnych wyobrażeń dotyczących pamięci flash należy rozwiać. Nośniki SSD zwiększają elastyczność działania firm, wydajność przetwarzania danych, a także dają większą kontrolę nad kosztami. Udoskonalenia w zakresie ich trwałości i spadek cen to tylko kilka powodów, dla których warto zainteresować się ich wdrożeniem.


TOP 200