SQL Server 2016 będzie dostępny od 1-go czerwca

Ważna wiadomość dla firm, w których kluczową rolę odgrywają bazy danych. Microsoft podał, że wersja beta najnowszej edycji oprogramowania SQL Server będzie dostępna 1-go czerwca tego roku. Tak więc administratorzy systemów IT mogą już powoli układać plany wdrożenia i testowania w swoich centrach nowej bazy danych oznaczonej symbolem SQL Server 2016.

SQL Server 2016 ma oferować szereg nowych opcji, w tym kolejną wersję funkcji Stretch Database, która pozwala użytkownikom przechowywać niektóre dane lokalnie, a te mniej używane odsyłać do chmury Azure. Aplikacje korzystające z takiego rozwiązania postrzegają wtedy wszystkie dane, niezależnie od tego gdzie są przechowywane, jaka jeden spójny zasób.

Z kolej nowa funkcja Always Encrypted pozwala użytkownikowi szyfrować absolutnie wszystkie informacje przetwarzane przez aplikację zarządzającą bazą danych. Zarówno te, które mają status „at rest”, (czyli te, które są aktualnie przechowywane na dyskach) jak i te, które mają status „in memory” (czyli te, które znajdują się w systemowej pamięci komputera).

Zobacz również:

  • Sam Altman triumfalnie wraca do OpenAI

Oprogramowanie SQL Server 2016 będzie dostępne w czterech wersjach: edycja Enterprise, edycja Standard, edycja Developer i edycja Express. Ostatnie dwie edycje (Developer i Express) będą bezpłatne. Microsoft zastosował podobną strategię w momencie wprowadzania na rynek oprogramowania SQL Server 2014.

Aplikację SQL Server 2016 będzie można uruchamiać zarówno lokalnie w firmowym centrum danych, jak i zdecydować się na zdalną wersję rozwiązania, czyli skorzystać z usług wirtualnej maszyny SQL Server 2016 rezydującej w chmurze Azure.

I na koniec jeszcze jedna ważna informacja. Microsoft ogłosił, że rozpoczął prace nad bazą danych SQL Server 2016, którą będzie można uruchamiać na komputerach pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Linux. Ta aplikacja ma być również dostępna w dwóch wersjach: klasycznej oraz chmurowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200