SQL Server 2008 R2 z business intelligence

Business intelligence

Business intelligence stanowi niemały problem dla wielu menedżerów - mają oni dostęp do mnóstwa danych, ale wynajdywanie znaczących drobiazgów i ich obróbka mogą być niezwykle trudne. PowerPivot i Excel 2010 pozwalają na używanie znanych narzędzi, żeby uzyskać BI nawet z bardzo dużych zbiorów danych.

Podczas testów PowerPivot zaimportował 4 mln wierszy z testowej bazy danych Microsoftu. Firma zapewnia, że przy dostatecznej pamięci, można zaimportować nawet 100 mln wierszy. Można użyć Excela do importowania danych, sformatować dane i zapisać je w bazie danych. Można także eksportować pliki do SharePoint, gdzie mogą być współdzielone. Dane w SharePoint są połączone z bazą danych zaplecza - wszystkie uaktualnienia danych są odzwierciedlane w ośrodku SharePoint.

Wraz z PowerPivot udostępniono nowy język - Data Analysis Expressions (DAX), który pozwala na obróbkę danych z wykorzystaniem wyrażeń podobnych do standardowych formuł Excela. Używanie do obróbki danych Excela z PowerPivot pozwala menedżerom oswojonym z Excelem na zbieranie danych, ich obróbkę i tworzenie prezentacji oraz raportów wyłącznie w Excelu, zachowując jednocześnie tablice danych w SQL Server, jeśli istnieje taka potrzeba.

SQL Server jest także dobrze zintegrowany z Visual Studio 2008 i zawiera SQL Server Integration Services Designer, który jest zintegrowany w Business Intelligence Development Studio (BIDS).

BIDS jest powłoką Visual Studio, przeznaczoną dla projektowania rozwiązań BI z wykorzystaniem SQL Server Integration Services (SSIS), SQL Server Analysis Services (SSAS) i SQL Server Reporting Services (SSRS). W rezultacie powstało elastyczne rozwiązanie, które użytkownikowi końcowemu zapewnia możliwość tworzenia baz danych, wyszukiwanie danych, przetwarzanie ich i analizowanie, a także tworzenie raportów - a wszystko to z wykorzystaniem rozbudowanego zestawu narzędzi, które nie wymagają ustawiania; użytkownik może rozpoczynać od bazy danych lub narzędzi analitycznych, także tworzyć przepływy zadań, a następnie łączyć "w biegu" te elementy.


TOP 200