SP1 dla serwera Windows

Microsoft zapowiedział dostarczenie pod koniec roku pierwszego Release Candidate Service Pack 1 (SP1) dla Windows Server 2003, podtrzymując jednocześnie wcześniejsze zapowiedzi nowych uaktualnień platformy serwerowej.

Wśród typowej kolekcji łatek bezpieczeństwa i poprawek błędów, nowym mechanizmem w SP1 jest Security Configuration Wizard, przeznaczony do wspomagania administratorów w definiowaniu lub redefiniowaniu specyficznych roli serwera, lub grupy serwerów wykonujących te same zadania.

Utility te ma umożliwić wyłączanie protokołów, usług i mechanizmów na bardziej szczegółowym poziomie, niż to można robić teraz. Kreator pozwala na skonfigurowanie bardzo specyficznej roli serwera, a następnie przeniesienie tej konfiguracji - w formacie XML - do innych serwerów pełniących tę samą rolę.

Zobacz również:

  • Apple celowo zaniedbuje starsze wersje macOS. Brak poprawek dla luk zero-day
  • Kopia zapasowa w chmurze czy na zewnętrznym dysku twardym?

Pozostałe poprawki zawarte w SP1, dotyczące błędów i luk bezpieczeństwa, obejmują te same problemy, które adresuje Windows XP SP2, chociaż niektóre łatki bezpieczeństwa są przykrojone do specyficznych dla serwera funkcji.

Microsoft potwierdził też, że nadal pozostaje aktualne dostarczenie Windows Update Services pod koniec pierwszej połowy 2005 roku - pierwsza beta spodziewana jest w listopadzie, wraz z wersją Windows Server 2003 z obsługa platformy 64-bitowej. Aktualny jest także zamiar dostarczenia pod koniec roku 2005 Windows Server 2003 w edycji High Performance Computing, wydania 2 Windows Storage Server i pierwszej bety serwerowej wersji Longhorna.

Firma ogłosiła też zamiar zawarcia porozumienia z Cisco, w ramach którego obie firmy uzgodnią współużytkowanie i integrację swoich technologii bezpieczeństwa. Jednym z podstawowych celów nowego aliansu ma być osiągniecie możliwości dostarczania rozwiązań, które mają skuteczniej wspomagać wspólnych użytkowników korporacyjnych w walce z zagrożeniami ze strony szkodliwego oprogramowania.

Firma poinformowała również, że sprzedaż Windows Server 2003 przekroczyła już liczbę Windows NT4, a nowe wdrożenia tego serwera wzrosły o 375 proc. Firma, powołując się na IDC, przewiduje, że Windows Server 2003 wyprzedzi wszystkie serwerowe wersje Windows pod koniec roku 2005.

Specjaliści IDC potwierdzają szybkie przechodzenie się na serwer 2003, ale niektórzy sądzą, że sukces ten jest związany z nadaniem przez Microsoft najwyższego priorytetu szybkiemu łataniu i uaktualnianiu tego produktu, przy jednoczesnym spychaniu na tor boczny innych wersji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200