SMC: Bezprzewodowo i elektrycznie

Bezprzewodowy most 802.11b, ruter i urządzenie wielofunkcyjne 802.11g oraz komponenty do budowy sieci lokalnych w oparciu o okablowanie elektryczne to nowe produkty SMC przeznaczone dla małych firm i zastosowań domowych.

Bezprzewodowy most EliteConnect 2,4GHz 11Mbps służy do radiowego łączenia dwóch lub więcej sieci LAN. Most ułatwia połączenie lokalizacji, które przy użyciu technologii przewodowej byłyby trudne do wykonania. SMC2582W-B eliminuje potrzebę prowadzenia lub dzierżawienia dodatkowych linii, umożliwiając tym samym korzystanie z jednego połączenia z Internetem przez wiele lokalizacji. Możliwość wymiany anteny pozwala na zwiększenie zasiągu urządzenia. Zarządzanie mostem odbywa się przez przeglądarkę lub protokół TFTP oraz SNMP. Urządzenie wyposażono w zaawansowane możliwości logowania zdarzeń. Mechanizmy bezpieczeństwa obejmują 128- bitowe szyfrowanie WEP, opcje wyłączania rozpowszechniania SSID (Service Set Identifier) oraz filtrowanie adresów MAC.

Dodatkowe wyposażenie stanowi EliteConnect Power Injector pozwalający na zasilanie mostu z okablowania kategorii 5.

Kolejna nowość firmy SMC to bezprzewodowy ruter szerokopasmowy – Barricade g 2,4GHz 54Mbps (oznaczenie SMC2804WBRP-G) z wbudowanym serwerem druku USB.

Urządzenie wyposażono w 4-portowy przełącznik 10/100 Mbps, zaporę ogniową Stateful Inspection oraz obsługę komunikacji VPN (Virtual Private Network). Zasięg urządzenia deklarowany przez producenta sięga 350m i może być zwiększany poprzez dołączenie dwóch anten high-gain. Barricade 802.11g wspiera standard autoryzacji 802.1x i zapewnia mechanizmy bezpieczeństwa podobne jak w bezprzewodowym moście EliteConnect.

Urządzenie wielofunkcyjne SMC 2870W 2,4GHz 54Mbps może być skonfigurowane jako:

- bezprzewodowy punkt dostępowy zapewniający łączność z urządzeniami w standardach 802.11g i 802.11b;

- repeter korzystający zWDS (Wireless Distribution System), aby powiększyć zasięg sieci 2,4GHz w konfiguracji punkt-punkt (point-to-point) lub punkt-wielopunkt (point-to-multipoint).

Linia produktów zgodnych z HomePlug służy do budowy małych sieci w budynkach w oparciu o okablowanie elektryczne. Technologia zapewnia przesyłanie danych z szybkością 14 Mb. Starter Kit EZ Connect 14Mbps HomePlug podłączamy do rutera sieci lokalnej oraz do gniazdka sieciowego – w ten sposób okablowanie elektryczne stanie się „przedłużeniem” sieci lokalnej i każde gniazdko w domu będzie mogło służyć do wymiany danych z siecią lokalną oraz Internetem.

Do łączenia komputerów i innych urządzeń (np. drukarki) z tak skonfigurowaną siecią przeznaczone są specjalne karty klienckie z łączem USB lub Ethernet. Dane przesyłane w takiej „elektrycznej sieci” są szyfrowane 56-bitowym kluczem DES. Bezpieczeństwo jest dodatkowo zwiększone przez dynamiczną wymianę kluczy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200