SM10000-64: super energooszczędny serwer x86

Firma SeaMicro zapowiedziała wczoraj serwer SM10000-64, twierdząc, że ten system obliczeniowy x86 nie ma sobie równych pod względem energooszczędności. Komputer ma 256 intelowskich, 2-rdzeniowych procesorów Atom N570 taktowanych zegarem 1,66 GHz.

Serwer zaprojektowano z myślą o centrach danych i chmurach obliczeniowych, w których trzeba przetwarzać wiele transakcji WWW. Biorąc pod uwagę współczynnik wydajności na jeden wat pobieranej mocy, serwer wygrywa na tym polu z urządzeniami opartymi na procesorach Opteron (AMD) i Xeon (Intel).

SM10000-64: super energooszczędny serwer x86

Procesory Atom znajdują się na miniaturowych kartach o wielkości pudełka papierosów, które wymieniają dane za pośrednictwem szybkich połączeń transmitujących pakiety z szybkością 1,28 Tb/s. Na kartach tych znajdują się też układy scalone ASIC (Application-Specific Integrated Circuit), które wirtualizują wiele funkcji, w tym I/O.

Zobacz również:

  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI

W serwerze o wysokości 10U można zainstalować do 1 TB pamięci DDR3 RAM i do 64 dysków twardych (w tym dysków SSD). Komputer kosztuje od 148 tys. USD.

Czytaj też:

Pojawiają się nowe koncepcje procesorów serwerowych

Forrester: serwery x86 zaczynają pracować równie wydajnie jak RISC

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200