SK Hynix uzyskał wreszcie zgodę na przejęcie od Intela działu produkującego dyski SSD

Południowokoreański producent układów scalonych SK Hynix poinformował, że po wielu miesiącach oczekiwania uzyskał wreszcie od chińskiego urzędu antymonopolowego (chodzi konkretnie o urząd SAMR; State Administration for Market Regulation) zgodę na przejęcie od Intela działu produkującego pamięci NAND/flash i dyski SSD.

Źródło: asia.nikkei.com

Transakcja ta – która została zaakceptowana przez obie strony rok temu – będzie kosztować SK Hynix 9 mld USD. Przejęcie, które jest jak dotąd największą tego typu transakcją przeprowadzoną przez firmę SK Hynix, pomoże jej rozwinąć działalność w zakresie produkcji dysków SSD i stawić śmielej czoła największemu producentowi tego rodzaju sprzętu, jakim jest Samsung.

SK Hynix uzyskał wcześniej tego typu zgody od urzędów antymonopolowych działających w kilku innych krajach (m.in. Korei Południowej, Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Tajwanie, Brazylii, Wielkiej Brytanii i Singapurze), bez których transakcja nie mogła dojść do skutku.

Zobacz również:

Chiński urząd antymonopolowy stwierdził w wydanym z tej okazji oświadczeniu, że wydał zgodę pod pewnymi warunkami, które muszą być spełnione przez pięć lat. I tak SK Hynix powinien zwiększyć znacząco produkcję dysków SSD klasy korporacyjnej (wyposażonych w interfejsy PCIe i SATA) oraz oferować je po uczciwych, rozsądnych i niedyskryminujących cenach. Stwierdził również, że SK Hynix nie powinien zmuszać klientów w Chinach do kupowania produktów wyłącznie od SK Hynix lub spółek kontrolowanych przez SK Hynix.

Intel zdecydował się na taki krok, gdyż zamierza w przyszłości inwestować w inne technologie IT, takie jak sieci 5G, sztuczna inteligencja czy edge computing. Umowa przewiduje, że SK Hynix dokona pierwszej płatności w wysokości 7 mld USD do końca tego roku, a pozostałe 2 mld przekaże Intelowi najpóźniej do marca 2025 roku. Południowokoreańska firma przejmuje od Intela wszystkie fabryki produkujące dyski SSD (w tym zakład znajdujący się w chińskim mieście Dalian) oraz komponenty NAND i płytki, jak również wszystkie aktywa intelektualne związane z tą technologią.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200