SI poprawi komfort korzystania z internetu osobom niepełnosprawnym

Spółka Sages otrzymała od NCBR (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju) dofinansowanie na realizację projektu, który ułatwi korzystanie z internetu osobom niepełnosprawnym i generalnie poprawi im jakość życia. Kwota dofinansowania wynosi 3,5 mln złotych, natomiast cały realizowany przez Sages projekt warty jest 4,5 mln złotych.

SI poprawi komfort korzystania z internetu osobom niepełnosprawnym

W ramach projektu powstaną rozwiązania oparte na SI (Sztuczna Inteligencja), które rozpoznawać będą właściwą kolejność odczytywania elementów dokumentów, a także będą generować opisy zdjęć, wykresów, czy tabel w języku naturalnym.

Pomysł na ubieganie się o dofinansowanie powstał w spółce momencie pracy nad innym projektem, który dotyczył wdrażania systemu do zarządzania informacją naukową na uczelniach. To właśnie wtedy narodziła się potrzeba stworzenia systemu, który bez udziału człowieka będzie dostosowywał daną publikację naukową w taki sposób, żeby była ona możliwa do odczytu dla każdego.

Zobacz również:

  • Twitter może zniknąć z Europy, jeśli usługa nie spełni wymogów stawianych przez unijną dyrektywę DSA
  • Re_Open_UK: ponad 500 mln zł pomocy dla polskich firm, które ucierpiały na Brexicie

Jest to zadanie niezależne od systemów, które przekształcają tekst na mowę, ponieważ tego rodzaju systemy potrafią odczytywać jedynie ciągły tekst, a więc nie radzą sobie np. w przypadku dokumentów o złożonej strukturze, zawierających tabele, obrazy, czy wykresy. Do tej pory tego typu praca musiała być wykonywana ręcznie, co było nie tylko czasochłonne, ale również generowało wysokie koszty.

SI poprawi komfort korzystania z internetu osobom niepełnosprawnym

Sages

Rozwiązania przedstawione w tym projekcie z powodzeniem będą mogły być wykorzystywane na wielu płaszczyznach, nie tylko tych związanych ze światem naukowym. Pomoże on wielu osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w tym osobom niewidomym, ale również niedowidzącym, np. poprzez zwiększenie kontrastu ilustracji występującej w dokumencie, tak żeby całość zyskała o wiele większą czytelność.

Punktem odniesienia dla prowadzonych prac będzie uznany i szeroko stosowany na świecie zestaw wytycznych WCAG (Web Content Accessibility Guidelines), które identyfikują kluczowe problemy w odbiorze treści przez osoby z niepełnosprawnościami. Do tej pory wytyczne musiały być implementowane poprzez zabierającą dużo czasu, ręczną pracę osób tworzących lub redagujących treści. Obecnie, możliwe będzie wykorzystanie metod w pełni automatycznych, które dramatycznie obniżą koszty i czas przygotowania dokumentów zgodnie ze standardami dostępności.

Jak mówi Łukasz Kobyliński, wiceprezes spółki Sages, „Cieszymy się, że właśnie nasza firma została wybrana do realizacji tego projektu. Posiadamy wieloletnie doświadczenie oraz zespół wyspecjalizowanych osób, który zna potrzebne narzędzia i technologie. Nie będziemy ukrywać, że jest to dla nas duże wyzwanie, ale wiemy również że jego efekty na pewno odmienią rzeczywistość wielu osób”.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200