SGI przygotuje 64-bitową nakładkę dla Linuxa

Ma ona pozwolić Linuxowi na jednoczesną obsługę do 64 procesorów zgodnych z architekturą IA-64.

SGI (dawniej Silicon Graphics) zamierza stworzyć nakładkę dla systemu Linux, która ma umożliwić obsługę do 64 procesorów zgodnych z intelowską architekturą IA-64, w środowisku wieloprocesorowym.

"Standardowy Linux nie oferuje nam takiej skalowalności, jakiej życzyłaby sobie większość użytkowników. Jak dotąd zapewnia on obsługę platform czteroprocesorowych, która sporym wysiłkiem może być rozbudowana do ośmiu procesorów" - twierdzi Eng Lim Goh, wiceprezes SGI, odpowiedzialny za rozwój systemów.

Implementacja obsługi 64 procesorów zgodnych z technologią IA-64 będzie wymagała od SGI przeniesienia jej architektury ccNUMA, oferującej współdzielenie zasobów pamięci dla środowiska wieloprocesorowego, wykorzystywanej w wysokiej klasy komputerach pracujących z procesorami MIPS i pod kontrolą systemu operacyjnego Irix, na platformę intelowską.

Przedstawiciele firmy twierdzą, że rozwiązania dla Linuxa pozwolą jej na zróżnicowanie oferty, w której znajdą się też systemy dla platformy Windows NT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200