SGI idzie za ciosem

Trwa wojna cenowa na rynku unixowych stacji roboczych. SGI wprowadza nowe modele stacji.

Trwa wojna cenowa na rynku unixowych stacji roboczych. SGI wprowadza nowe modele stacji.

Kolejny producent stacji roboczych z procesorami RISC zapowiedział obniżkę cen. Silicon Graphics (SGI), trzeci co do wielkości w ub.r. producent stacji roboczych na świecie, zapowiedział obniżkę cen niedawno wprowadzonych na rynek stacji O2 i komputerów Indigo 2.

Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, ceny swoich stacji z procesorami RISC obniżyły Digital i Hewlett Packard. Jako pierwszy ceny komputerów AlphaStation o 30-40% obniżył Digital. W tydzień później 40% obniżkę stacji klasy B, C i J z podsystemami graficznymi Visualize podał HP. Natomiast w przypadku Silicon Graphics obniżka nie jest odpowiedzią na konkurencyjne ceny stacji z procesorami Intela i systemem Windows NT.

Obniżka i nowości

Wraz z obniżeniem cen komputerów O2 i Indigo 2, Silicon Graphics zapowiedział wprowadzenie na polski rynek nowej rodziny stacji roboczych dla inżynierów, naukowców i producentów programów telewizyjnych. Komputery z serii Octane, będące następcami stacji Indigo 2, pojawią się w sprzedaży w przyszłym miesiącu. Urządzenia wyposażone będą w nową architekturę CrossTalk - siedmioportowy przełącznik krzyżowy, zwiększający wydajność w przetwarzaniu grafiki i jeden lub dwa 64-bitowe procesory MIPS RISC R10000 175 lub 195 MHz. Sprzęt dostępny będzie z trzema różnymi podsystemami graficznymi, umożliwiającymi dalszą rozbudowę: S1 (prędkość wypełniania obszarów 120 mln pikseli/s), SS1 (240 mln pikseli/s) oraz MXI (240 mln pikseli/s i z 4MB pamięci umożliwiającej wykonywanie tekstur).

W kwietniu br. rodzina zostanie uzupełniona o nowe urządzenia do obsługi obrazu wideo i kompresji. W Stanach Zjednoczonych SGI będzie oferować komputery Octane z jednym procesorem i podsystemem grafiki S1 w cenie 37 tys. USD, z dwoma procesorami - 51 tys. USD. Niestety, ceny produktów SGI w Europie prawdopodobnie będą wyższe.

Obrona Unixa

Według analiz International Data Corp. (IDC), wolumen sprzedaży stacji roboczych z Windows NT zwiększył się w ub.r. trzykrotnie. Tymczasem obroty ze sprzedaży sprzętu unixowego wzrosły w 1996 r. tylko o 12% - z 30,6 mld do 34,3 mld USD. Ubiegłoroczny wskaźnik był zatem mniejszy niż uprzednio zapowiadało IDC (14,7%). Obserwatorzy rynku twierdzą, iż coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wykorzystanie mieszanych środowisk - silnych serwerów unixowych obsługujących całe przedsiębiorstwa oraz sprzętu z Windows NT służącego do realizacji zadań na poziomie oddziałów. Systemy unixowe utrzymują stabilną pozycję w zastosowaniach wymagających wysokiej wydajności. Coraz silniejszą presję ze strony konkurencyjnych cenowo serwerów i stacji roboczych z Windows NT odnotowuje natomiast rynek nisko wydajnych unixowych stacji roboczych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200