SAS otwarty na świat

Przetwarzanie w wersji 8

W warstwie przetwarzania i raportów pojawiło się kilka nowych elementów. Ujednolicono sposób gromadzenia metadanych, które uzyskały cechy właściwe obiektom m.in. dziedziczenie.

Serwer aplikacji oddzielono od warstwy tworzenia raportów - wynik powstaje w ustandaryzowany sposób i może być przechwycony przez specjalny komponent ODS (Output Delivery System), który na podstawie określonych szablonów czy wzorców automatycznie sformatuje dane. Ponadto jeden zbiór wyników może być automatycznie przedstawiany w różnych postaciach. Ponieważ aplikacje SAS tak samo działają na wszystkich platformach, można zażądać, by to nie komputer klienta formatował wynik, a serwer centralny. Planowanym rozszerzeniem SAS 8 jest tworzenie raportów w XML.

Serwer SAS ma wbudowany udoskonalony motor load balancing, dzięki czemu można rozdzielić zadanie na kilka maszyn lub skierować na najmniej obciążony serwer.

W SAS 8 zastosowano nową strategię dostarczania informacji. Po pierwsze, SAS może korzystać z przetwarzania kolejkowego. Po drugie, można tworzyć specjalne agenty, które "pilnują", by określone współczynniki opisujące stan przedsiębiorstwa spełniały wymagane kryteria. Raporty nie są tworzone dopóty, dopóki nie zostaną przekroczone określone wartości.

Ważną zmianą w SAS 8 jest udostępnienie pełnego interfejsu obiektowego do wszystkich elementów SAS (części analitycznej, bazodanowej itp.). Pozwala to na pisanie aplikacji, które w naturalny sposób korzystają z pewnych elementów SAS lub nawet pewne moduły zastępują. Przedstawiciele SAS Institute twierdzą, że SAS 8 to rozwiązanie pełne, całkowicie zintegrowane, ale równocześnie pozwalające na wykorzystywa-nie własnych rozwiązań czy na łatwe połączenie SAS z zewnętrznymi aplikacjami. W wersji 8 dodatkowe komponenty można pisać z wykorzystaniem CORBA lub COM (które odwołują się do udostępnionego modelu SAS). Jeżeli zachodzi potrzeba stworzenia agenta np. jako obiektu CORBA, to można spowodować, że wewnątrz SAS agent odwoła się do zewnętrznego komponentu i w zależności od otrzymanego wyniku podejmie decyzję.

SAS 8 ma nowe możliwości w zakresie komunikacji z klientem. Nie jest wymagane ciągłe połączenie z serwerem. System może obsługiwać wywołania asynchroniczne i kolejkowanie. Klient może zażądać raportu i rozłączyć się lub kontynuować pracę w innym module SAS. SAS 8 pozwala na łączenie się z serwerem za pośrednictwem urządzeń naręcznych obsługujących interfejs WAP. Przesyłane informacje mogą być szyfrowane.

W SAS 8 umożliwiono stosownie technologii "zaprenumerowania" (subscribe-push) wybranych typów raportów.

Programista ma łatwiej

Środowisko pracy przeszło duże przeobrażenia. Zostało upodobnione do standardowych aplikacji Windows (na wszystkich platformach!) Edytor podświetla składnię, obsługuje przeciąganie i upuszczanie elementów.

Projektowanie formatek sprowadza się do przeciągania i upuszczania elementów. Można wykorzystywać relację model - widok, a także tworzyć połączenia między atrybutami. Pojawiły się nowe komponenty pozwalające w czytelny sposób obrazować dane wielowymiarowe na płaszczyźnie. Raporty, z uwagi na to, że mogą powstawać w HTLM, mogą mieć wbudowane aplety Javy.

W aplikacjach SAS można korzystać z kontroli dostępu na poziomie kolumn, wymiarów czy funkcji, jakie dany użytkownik wywołuje.

W znacznym stopniu zmienił się Enterprise Guide, który prowadzi początkującego użytkownika przez zawiłości systemu. Ten element pakietu ma zostać spolszczony.


TOP 200