SAPPHIRE '99: polska wersja R/3 4.5 pojawi się w III kw.

Dla amerykańskich klientów SAP przebojem konferencji użytkowników R/3 zapewne było ogłoszenie nowej strategii internetowej. Dla polskich - znaczne przyspieszenie prac nad lokalizacją R/3.

NICEA

Dla amerykańskich klientów SAP przebojem konferencji użytkowników R/3 zapewne było ogłoszenie nowej strategii internetowej. Dla polskich - znaczne przyspieszenie prac nad lokalizacją R/3.

Wraz z wprowadzeniem na rynek SAP R/3 4.5 Polska dołączy do grona krajów, dla których lokalne wersje języków przygotowuje się równolegle z niemiecką i angielską. R/3 w polskiej będzie dostarczany na tym samym dysku instalacyjnym, na którym znajdują się podstawowe wersje językowe. Wersja 4.5 pojawi się w III kw. 1999 r. Obecnie ok. 90% klientów SAP Polska korzysta z wersji 3.0F, która będzie utrzymywana co najmniej do 2001 r.

Zobacz również:

  • Oracle Fusion Cloud ERP w kwadracie Gartnera
  • Pierwsza aplikacja stworzona przez ChatGPT trafia do AppStore
  • Nowość Apple dla fanów muzyki klasycznej

Wkrótce po tym wydarzeniu ma być dostępny R/3 4.6. Na razie obwieszczono ukończenie prac nad zmodernizowanym interfejsem enjoySAP, wchodzącym w skład edycji 4.6

Zabawa z Pilotem

EnjoySAP ma znacznie ułatwić użytkownikom obsługę systemu. Zmienił się całkowicie wygląd ekranów, zmniejszono także ich liczbę. W haśle promującym enjoySAP stwierdza się, że jest to oprogramowanie, które działa tak, jak chce tego użytkownik. Zgodnie z nim administrator systemu może przystosować wygląd interfejsu do potrzeb określonych użytkowników, inny dla pracowników działu księgowości, inny dla osób zajmujących się sprzedażą.

Szaleństwo komputerów typu handheld dotarło też do Waldorf, gdzie mieści się siedziba SAP. "Dostęp do danych zawartych w R/3 będzie możliwy w niedługim czasie także za pośrednictwem wersji VII Palm Pilota firmy 3Com" - zapewnia Hasso Plattner, jeden z założycieli niemieckiego koncernu. Nad odpowiednim rozwiązaniem pracują programiści z SAP wspólnie ze specjalistami 3Com i Symbol Technologies. Za pośrednictwem Pilota będzie można dokonać zamówienia czy rozliczyć wydatki w delegacji.

Na poważnie

SAP poinformował również o czterech nowych produktach. Są to pierwsze niezależne od systemu R/3 rozwiązania, które pojawiły się w ofercie niemieckiego producenta. Należą do nich: Business Warehouse, Advanced Planner & Optimizer, Business2Business Procurement i Knowledge Management. Według przedstawicieli polskiego oddziału SAP, najwcześniej można oczekiwać pojawienia się przystosowanej do polskich warunków wersji SAP Business Warehouse.

Przedstawiciele niemieckiego producenta poinformowali również o nowej propozycji dla klientów - ValueSAP (o tej inicjatywie pisaliśmy w Computerworld CW 14/99). "Nie oferujemy już tylko wsparcia dla klientów w trakcie wdrożenia. ValueSAP wspiera cały cykl życia systemu, także po jego zakończeniu" - zapewnia Henning Kagerman, wiceprezes zarządu SAP AG. "ValueSAP proponujemy klientom, którzy 'wycisnęli' już wszystko ze standardowej aplikacji i pytają co dalej. W jaki sposób mogą poprawić swoje działanie, aby skuteczniej konkurować na rynku" - dodaje.

Andrzej Pilaszek, dyrektor generalny polskiego oddziału firmy, stwierdza jednak, że większość nowych inicjatyw nie wzbudza jeszcze zainteresowania polskich klientów. "Na pewno nie znajdziemy się w pierwszej grupie europejskich krajów, które zaoferują ValueSAP. Klienci nadal bowiem pracują nad rozwijaniem funkcjonalnym swoich systemów. Pierwszy pilotowy projekt rozpocznie się być może w 2000 r." - dodaje.

Pierwszym dostępnym w ramach ValueSAP programem jest Continuous Business Improvement. Usługa ta pozwala na usprawnienie działania firmy, a dzięki temu zwiększenie jej zyskowności. Odpowiednie procedury zawarte następnie w systemie tworzone są na podstawie tzw. benchmarkingu opracowanego na bazie danych firm działających w podobnej branży, ale także podstawowych współczynników ekonomicznych, takich jak np. ROI (Return on Investment).

Mój system

Podczas konferencji została ogłoszona również nowa strategie internetowa - mySAP.com. Pierwszym jej elementem jest mySAP Employee Workplace - nowy interfejs przystosowany do potrzeb indywidualnego użytkownika. MySAP Business Scenarios to pakiet produktów do handlu elektronicznego.

Ostatnim elementem nowej strategii jest portal internetowy www.mySAP.com, który ma ułatwić firmom prowadzenie handlu elektronicznego. SAP prowadzi rozmowy dotyczące współpracy przy mySAP.com z kilkoma firmami, w tym siecią MSN Microsoftu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200