SAP zwiększy zagraniczne zatrudnienie

Niemiecki producent zapowiedział że w tym roku zatrudni 1,5 tys. nowych pracowników. Jedna trzecia nowego personelu podejmie pracę w indyjskiej placówce SAP w Bangalore. Jednocześnie rozrasta się polski oddział firmy. W ramach istniejącej już grupy wsparcia technicznego powołano nowy zespół o nazwie MaxAttention, który zapewni wsparcie dla kluczowych klientów SAP w Europie.

Nowy zespół, liczący na razie 10 osób, zajmie się obsługą kluczowych klientów SAP w całej Europie, którzy wykupili najwyższy pakiet wsparcia - MaxAttention Support. SAP przewiduje już zwiększenie liczby konsultantów w II połowie roku. Docelowo ma być ich 20. Chcemy zatrudnić najbardziej uzdolnionych absolwentów najlepszych polskich uczelni, z wydziałów: informatyki, matematyki, fizyki czy inżynierii – twierdzą przedstawiciele SAP Polska. Wszyscy mają przejść kilkumiesięczne szkolenie w Polsce i Niemczech. Zakres działań konsultantów będzie bardzo szeroki – od rozwiązywania problemów czysto technicznych do usług związanych z analizą ryzyka, optymalizacją infrastruktury, czy prowadzeniem szkoleń lub monitorowaniem projektów wdrożeniowych u klientów.

SAP inwestuje także na odleglejszych rynkach. Firma rozbudowuje powstałe w 1998 r. centrum rozwoju w Indiach. Producent informował już wcześniej, że przeznaczy na to 120 mln USD. Powodem zainteresowania spółki Indiami są oczywiście niższe koszty pracy tamtejszych inżynierów oraz strategia ekspansji firmy na obiecującym rynku indyjskim. Plany zwiększenia zatrudnienia dotyczą także chińskiej placówki w Szanghaju.

Zobacz również:

  • Polska jest dobrze przygotowana na pracę zdalną
  • USA deklasują Chiny na rynku układów scalonych

Około 500 nowych miejsc pracy SAP zamierza utworzyć także w Stanach Zjednoczonych, gdzie koncern odnotował niedawno bardzo dobre wyniki sprzedaży. W I kw. 2004 przychody firmy na rynku amerykańskim wzrosły o 45 proc do do 103 mln euro. Niemiecka spółka planuje zwiększyć zatrudnienie głównie w działach sprzedaży i obsługi klienta. Na całym świecie SAP zatrudnia blisko 30 tys. osób.

W I kw. 2004 r. niemiecki producent aplikacji biznesowych odnotował przychody w wysokości 1,56 mld euro - o 2 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub.r. Zysk spółki wzrósł o 23 proc. do 229 mln euro, wobec 186 mln euro rok wcześniej. Prognoza na rok 2004 zakłada wzrost przychodów na poziomie 10 proc.

SAP zwiększa zatrudnienie poza granicami rodzimego kraju, nie likwidując

przy okazji dotychczasowych etatów. Inaczej sprawa wygląda m.in. w IBM. Zarząd spółki planuje ograniczyć personel w USA i szukać nowych, tańszych pracowników poza granicami Stanów Zjednoczonych. Jak informowaliśmy wcześniej, strategia ta wywołuje protesty pośród pracowników IBM, którzy ostatnio pikietowali doroczny zjazd akcjonariuszy, protestując przeciwko tym zmianom.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200