SAP zintegruje oprogramowanie biznesowe z aplikacjami biurowymi Google

Planowana integracja w pierwszej kolejności obejmie oferowane w modelu usługowym i przeznaczone dla sektora MSP rozwiązania obu firm - SAP Business ByDesign oraz Google Apps. Zacieśnienie współpracy między firmami SAP i Google ma przynieść istotne korzyści sprzedażowe. Niewykluczone również, że w przyszłym roku na polski rynek trafi w pełni zlokalizowana wersja oprogramowania SAP Business ByDesign.

Wedle zapowiedzi mechanizmy pozwalające na połączenie - oferowanego w modelu usługowym - wspierającego zarządzanie oprogramowania SAP Business ByDesign z aplikacjami biurowymi Google zostaną udostępnione w trzecim kwartale przyszłego roku. Planowana integracja ma sięgać m.in. zaszytych w systemie SAP Business ByDesign procesów biznesowych. Jako przykład wykorzystania zapowiadanych mechanizmów przedstawiciele SAP podają m.in. możliwość automatycznego dodawania zaplanowanych w module CRM spotkań do kalendarza Google. Plany zakładają również integrację na poziomie środowisk deweloperskich. Dzięki temu twórcy aplikacji rozszerzających standardową funkcjonalność oprogramowania SAP Business ByDesign obok typowego pakietu narzędzi programistycznych będą mogli wykorzystywać m.in. środowisko Google App Engine.Niewykluczone, że w przyszłości między firmami SAP i Google nawiązana zostanie również współpraca w zakresie dystrybucji oprogramowania. Na jej mocy dystrybutorzy rozwiązań biznesowych Google mieliby na szeroką skalę sprzedawać niektóre aplikacje SAP. Przedstawiciele SAP zapowiadają jednak, że w kontekście integracji z aplikacjami biurowymi kontynuowana będzie również współpraca z firmą Microsoft. Jednocześnie władze Google podkreślają, że zacieśnienie współpracy z niemieckim producentem oprogramowania biznesowego nie wpłynie na dotychczasowe relacje z innymi dostawcami systemów biznesowych - w tym m.in. firmą Salesforce.

Zdaniem analityków integracja oprogramowania biznesowego SAP z pakietem aplikacji biurowych Google pozwoli m.in. na zwiększenie szans sprzedażowych w sektorze MSP. Prawdopodobne jest też stworzenie wspólnej oferty wiązanej. Z oficjalnych informacji wynika, że z przeznaczonych dla małych i średnich rozwiązań SAP korzysta w skali świata niemal 90 tys. firm. Tymczasem baza klientów Google Apps liczy ok. 4 mln przedsiębiorstw.

Zobacz również:

  • Dostawca z certyfikatem SAP
  • ChromeOS otrzyma scentralizowane ustawienia prywatności

W połowie 2011 roku przetłumaczone i dopasowanie do lokalnych przepisów wersje oprogramowania SAP Business ByDesign były dostępne m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Francji, Wielkiej Brytanii oraz w Indiach. Przedstawiciele niemieckiego koncernu zapowiadają jednak systematyczne rozszerzanie oferty zlokalizowanych wersji oprogramowania - najprawdopodobniej już w przyszłym roku SAP Business ByDesign trafi na polski rynek.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200