SAP współpracuje z IBM i zaostrza konkurencję z Oracle

Przedstawiciele SAP twierdzą, że urządzenia analityczne SAP HANA współpracujące ze środowiskiem bazodanowym IBM DB2 radzą sobie z przetwarzaniem typowych danych lepiej niż rozwiązania oferowane przez koncern Oracle. Zdaniem analityków taka deklaracja spowoduje zaognienie konkurencji między firmami SAP i Oracle na rynku oprogramowania biznesowego.

Oparte na rozwiązaniach sprzętowych firm IBM, HP i Fujitsu oraz oprogramowaniu SAP urządzenia SAP HANA zapowiedziano w październiku ubiegłego roku. Urządzenia wraz z pierwszymi dedykowanymi aplikacjami wykorzystującymi technologię przetwarzania danych in-memory zadebiutowały na rynku w grudniu 2010 roku. Dzięki nowym, opartym na rozwiązaniach nabytych wraz z firmą Sybase, mechanizmom integracyjnym łączące sprzęt i oprogramowanie rozwiązania SAP HANA mają lepiej obsługiwać m.in. środowiska bazodanowe oparte na silniku DB2.

Według przedstawicieli koncernu SAP wykorzystanie mechanizmów integracyjnych Sybase przyniosło ogromny skok wydajnościowy w zakresie szybkości replikacji danych między środowiskiem IBM DB2, a systemami analitycznymi SAP High-Performance Analytic Appliance (HANA). Z oficjalnych informacji wynika, że oparte na rozwiązaniach sprzętowych IBM urządzenia SAP HANA wykorzystujące platformę Sybase Replication Server do replikacji danych ze środowiska bazodanowego IBM DB2 osiągają wydajność rzędu 10 tys. przetworzonych zapytań na godzinę. Przedstawiciele niemieckiego koncernu podkreślają, że wyniki poszczególnych operacji dostępne są niemal w czasie rzeczywistym. Według oficjalnych deklaracji podczas testów wykorzystano standardowe i pozbawione dodatkowych optymalizacji, komercyjne rozwiązania firm SAP i IBM. Nie używano natomiast żadnych dodatkowych narzędzi służących m.in. wstępnej agregacji danych.

Zobacz również:

  • Jak cyfryzują się polskie przedsiębiorstwa
  • Większa wydajność nie oznacza większego TCO

Analitycy podkreślają natomiast, że podobne deklaracje, dotyczące przetwarzania danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego, nigdy wcześniej nie padły w kontekście współpracy systemów biznesowych SAP i rozwiązań Oracle Exadata. Może to oznaczać zaostrzenie walki między SAP i Oracle na rynku rozwiązań sprzętowych zoptymalizowanych pod kątem przetwarzania danych na potrzeby systemów biznesowych. "Współpraca między koncernami SAP i IBM nie jest zaskoczeniem. Obie firmy od lat blisko współpracują. Obie także konkurują z Oracle" - mówi Curt Monash, właściciel firmy analitycznej Monash Research. Z kolei James Kobielus, analityk firmy Forrester Research prognozuje, że działające w oparciu o platformę Sybase Replication Server i przeznaczone dla systemów SAP HANA funkcje synchronizacji danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego będą z czasem dostępne także dla innych środowisk bazodanowych. Nie wyklucza on również, że w przyszłości stosowna funkcjonalność zostanie udostępniona również dla bazy danych Oracle. Platforma ta jest bowiem często wykorzystywane jako baza dla systemu SAP ERP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200