SAP wchodzi na rynek systemów złożonego przetwarzania zdarzeń

Niebawem do oferty niemieckiego koncernu trafi oprogramowanie SAP Event Insight. Tej klasy systemy pozwalające zautomatyzować procesy przetwarzania zdarzeń i zależności między nimi są dziś wykorzystywane głównie w branży finansowej. Niewykluczone jednak, że w obliczu nacisków na optymalizację biznesu znajdą szersze zastosowanie także w innych gałęziach gospodarki.

Systemy złożonego przetwarzania zdarzeń opierają się m.in. na analizie zależności między zachodzącymi zdarzeniami. Pozwalają m.in. na wykrywanie wzorców takich zależności i wykorzystywanie ich w celach prognostycznych. Z rozwiązań tej klasy korzystają obecnie przede wszystkim instytucje finansowe. Mechanizmy klasy CEP znajdują bowiem zastosowanie w systemach wykrywania nadużyć oraz narzędziach inwestorskich. Analitycy spodziewają się jednak, że niebawem systemy klasy CEP zaczną zyskiwać większą popularność w innych obszarach. Mają m.in. wspierać działania operacyjne w zakresie logistyki i transportu. Według nieoficjalnych doniesień wdrożeniem nowego systemu SAP zainteresowane są m.in. Kandyjskie Koleje Państwowe. Oprogramowanie miałoby być wykorzystywane m.in. do integracji danych zbieranych przez systemy telemetryczne oraz wykorzystania ich do szczegółowego planowania zużycia paliwa i na konkretnych połączeniach. Tego typu informacje mają pozwalać na osiągnięcie dużej skuteczności w optymalizacji kosztów obsługi lokomotyw.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że rozwiązanie SAP Event Insight w dużej mierze bazuje na narzędziach klasy CEP przejętych od firmy Sybase. Fuzję firm SAP i Sybase zamknięto w połowie zeszłego roku. Można spodziewać się, oprogramowanie SAP Event Insight będzie bezpośrednim konkurentem rozwiązań takich jak Microsoft StreamInsight, czy IBM InfoSphere Streams. Z wcześniejszych zapowiedzi przedstawicieli SAP wynika również, że w zaawansowane mechanizmy z zakresu analizy zdarzeń i zależności między nimi wyposażona zostanie również kolejna, rozwijana od ponad trzech lat, wersja środowiska SAP Business Objects. Przedstawiciele koncernu SAP zapowiadają też nowe, analityczne rozwiązania branżowe. Warto dodać, że zamiar rozszerzenia oferty o wyspecjalizowane rozwiązania z zakresu analityki biznesowej zapowiedzieli również przedstawiciele koncernu HP. Amerykański koncern chce bowiem kupić wyspecjalizowaną w środowiskach bazodanowych oraz dedykowanych im systemach analitycznych, firmę Vertica.

Zobacz również:


TOP 200