SAP w Petrochemii na sprzęcie HP

Hewlett-Packard dostarczy platformę sprzętową do instalacji systemu zarządzania przedsiębiorstwem R/3.

Hewlett-Packard dostarczy platformę sprzętową do instalacji systemu zarządzania przedsiębiorstwem R/3.

Podpisany pod koniec maja 1996 r. kontrakt między Petrochemią Płocką S.A. a firmą Hewlett-Packard obejmuje dostawy serwera bazy danych, serwera do rozwoju aplikacji (oba z rodziny K), dwóch serwerów aplikacyjnych (z rodziny D), rozbudowy systemu zarządzenia zasobami Open View, działającego na silnej stacji graficznej oraz rozszerzonych usług serwisowych (w tym 4-godzinny czas reakcji) w ciągu roku od podpisania umowy. Gdy obecna konfiguracja okaże się niewystarczająca, będzie ją można rozszerzyć przez zwiększenie mocy serwerów bądź dostawienie nowych maszyn. O przetargu na system zarządzania w Petrochemii pisaliśmy w CW z 15 kwietnia br.

Dużo czy mało?

Wartość kontraktu nie jest znana, ale można ją szacować na ponad 1 mln USD, co, zakładając, że sprzęt z reguły stanowi ok. 1/3 całkowitych kosztów wdrożenia, oznacza, że instalacja systemu SAP R/3 będzie Petrochemię kosztowała ok. 3 mln USD. "Nie jest to wcale dużo, wiedząc, że Petrochemia stoi obecnie przed koniecznością zakupu nowoczesnego systemu krakingowego, który kosztuje ok. 200 mln USD" - mówi Lech Barszczewski, główny informatyk Petrochemii Płockiej S.A. Nie jest to też dużo w porównaniu do kosztów innych przedsięwzięć informatycznych realizowanych w ostatnim czasie w Polsce. Opisywany niedawno na łamach CW centralny system zarządzania bankiem będzie kosztował Bank Przemysłowo-Handlowy z Krakowa ok. 30 mln USD (płatne z Funduszu Banku Światowego).

Liczba wdrożeń i otwartość

W ostatecznej rozgrywce przetargowej liczyły się tylko dwie firmy: Digital i Hewlett-Packard, gdyż wcześniej wycofał się IBM. "Obie zaprezentowane konfiguracje były na identycznym poziomie pod względem technicznym. O zwycięstwie Hewlett-Packarda ostatecznie zadecydowało większe doświadczenie we wdrożeniach na platformie HP systemów SAP R3" - twierdzi Lech Barszczewski. Hewlett-Packard był nie tylko pierwszą firmą na platformie, której wdrażano system R/3, ale także jedyną, której wszystkie instalacje były dokonane na otwartej platformie unixowej (700 wdrożeń). Digital i IBM mogą pochwalić się 350 wdrożeniami, z których więcej niż połowa była dokonana pod własnymi dedykowanymi systemami operacyjnymi (VMS i AIX).

"Sam jestem zwolennikiem systemu VMS, a i zakłady produkcyjne Petrochemii z zadowoleniem stosują działający na nim system utrzymania ruchu firmy Champs" - mówi Lech Barszczewski. "Świat idzie jednak w kierunku systemów otwartych i to było głównym powodem wyboru HP".

Kiedy system się zwróci?

Już w czerwcu br. rozpocznie się w Petrochemii wdrożenie własnego, na nowo napisanego dla Adabasa, systemu zarządzania bazami danych Software AG, modułu kadrowo-płacowego. Do modułów płacowych dodano automatyzację procesu przyjęcia nowych pracowników do pracy i śledzenia ich aktywności zawodowej.

Wymiana danych między tym systemem a SAP R/3 nie będzie skomplikowana, gdyż moduł kadrowo-płacowy jest stosunkowo rzadko stosowany (dwa razy w miesiącu). Więcej problemów będzie z integracją R/3 z systemem utrzymania ruchu, szczególnie gdy zakończy się jego wdrożenie na wszystkich wydziałach (500 użytkowników). Lech Barszczewski sądzi jednak, że obie powyższe aplikacje i pierwszy moduł SAP R/3 (finansowy) "bezboleśnie" rozpoczną współpracę na początku 1997 r. Zakończenie wdrożenia wszystkich modułów jest planowane na koniec 1998 r. "Kiedy system się zwróci? Na to pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć. Wystarczy, że wesprze 2 czy 3 trafne decyzje zarządu Petrochemii, ale kiedy to nastąpi, nie wiadomo" - mówi Lech Barszczewski.

Nie tylko ropa

Informatyczny system zarządzania spółką nie jest jedyną inwestycją Petrochemii. W ostatnim czasie rozpoczęła ona działalność na rynku telekomunikacyjnym, najpierw oferując w Płocku i okolicach lokalne usługi telekomunikacyjne, konkurencyjne dla Telekomunikacji Polskiej S.A., a potem w ramach spółki Polkomtel, zostając jednym z dwóch operatorów GSM. Petrochemia dysponuje ponadto własną rozlewnią gazów płynnych oraz świadczy usługi ciepłownicze dla Płocka.

Ostatnio zdecydowała się także na sponsorowanie 5 szkół płockich w zakresie umożliwienia im pełnego dostępu do Internetu.


TOP 200