SAP stawia na innowacyjność

Niemiecka firma twierdzi, że jest to pierwsze tego typu miejsce na świecie. Nowoczesny budynek z drewna i stali stanął nad malowniczym jeziorem znajdującym się na przedmieściach Poczdamu. Jakie to ma znaczenie? Wbrew pozorom bardzo duże.

SAP stawia na innowacyjność

Centrum Innowacji SAP

Przy Konrad-Zuse-Ring otwarto Centrum Innowacji SAP. Miejsce, w którym kreatywność i zwinność start-upu tworzącego w przydomowym garażu swój pierwszy produkt, mający podbić świat, ma się łączyć ze strukturą, uporządkowaniem firmy będącej jednym z liderów w segmencie oprogramowania biznesowego.

Nowoczesne wnętrze Centrum przywodzi na myśl biura innych branżowych gigantów, Google, czy Facebooka. Znajdziemy w nim wydzielony kącik kawowy, pomieszczenie do gier i zabaw, „pokój kreatywny” czy salę ze ścianką wspinaczkową. Wszystko to, służyć ma w zasadzie jednemu – by pracownicy SAP zatrudnieni w Centrum byli kreatywni, popisywali się innowacyjnością, zaskakiwali pomysłami. Mają one być wykorzystywane przy rozwijaniu platformy HANA oraz rozwiązań chmurowych i mobilnych niemieckiej firmy.

Zobacz również:

  • 8 koncepcji biznesowych, które liderzy IT powinni opanować
  • Nowe podejście do obsługi środowisk SAP

Samo miejsce, w którym zbudowano Centrum, nie zostało wybrane przypadkowo. Przedstawiciele SAP podkreślają, że w Poczdamie mają dostęp do rozwiniętego środowiska akademickiego, z którego mogą wyłowić najlepszych studentów. Przyszli pracownicy Centrum i jego partnerzy mogą także pochodzić z instytucji współpracujących z SAP – Uniwersytetu Stanforda, Massachusetts Institute of Technology, Instytutu Fraunhofera, uniwersytetów berlińskich czy Instytutu Hasso Plattnera. Taka „naukowa mieszanka” ma dawać pewność, że w salach Centrum rodzić będą się pomysły umożliwiające tworzenie nowego oprogramowania pozwalającego rozwiązywać zarówno mniejsze problemy, jak i te największe.

Niemiecka firma zachęca także, by zgłaszały się do niej start-upy mające pomysł na nietypowe wykorzystanie jej produktów. Jeśli któryś z nich okaże się obiecujący, otrzyma wsparcie od SAP. Mowa tu zarówno o konsultacjach, pomocy pracowników firmy (w tym ludzi z Centrum), jak i darmowym dostępie chociażby do platformy HANA.

W ten sposób rozpoczęła się już współpraca z kilkoma młodymi firmami, które opowiadały o swoich rozwiązaniach w trakcie oficjalnego otwarcia Centrum Innowacji. I tak, Trufa to start-up pracujący nad optymalizacją procesów biznesowych w oparciu o platformę HANA. Jego założyciele twierdzą – powołując się na badania PWC – że przy odrobinie wysiłku, biznes na całym świecie mógłby wpompować do gospodarki 5 bilionów dolarów, które obecnie „marnują się” w wyniku „niedostatków operacyjnych” – nie zauważania wielu zależności mających wpływ na efektywność biznesu. Trufa zamierza doprowadzić do uwolnienia tej gotówki.

Inny start-up, który nawiązał współpracę z SAP – Retention Grid – bada zachowania klientów dokonujących zakupów w małych i średnich firmach. Poprzez właściwe analizowanie danych zamierza zamieniać okazyjnych kupujących w stałych klientów, doprowadzając do rozwoju mniejszego biznesu. Kolejny – Sablono – stara się optymalizować proces wznoszenia nowych budynków, zarówno tych prostszych - bloków mieszkalnych - jak i najbardziej złożonych, takich jak lotniska. Poprzez analizowanie złożonego harmonogramu prac budowlanych, twórcy Sablono chcą doprowadzić do skrócenia czasu potrzebnego na ukończenie budowy, jak i redukcji kosztów związanych między innymi z nieterminowym ukończeniem jakiegokolwiek etapu projektu.

To tylko kilka przykładów młodych firm pracujących nad innowacyjnymi sposobami wykorzystania oprogramowania. Współzałożyciel SAP, Hasso Plattner twierdzi, że na całym świecie takich start-upów, jest już ponad tysiąc. Przy okazji otwarcia Centrum ujawnił zresztą, że jego firma nie zamierza wspierać innowacyjności jedynie w swoich siedzibach. W planach ma także otwarcie sieci całodobowych kawiarni nazwanych HANA Cafe. Mają one ułatwić współpracę między młodymi firmami z całego świata. Pierwsza tego typu kawiarnia zostanie otwarta w Palo Alto w ciągu kilu miesięcy. Kolejne powstaną w Berlinie i Szanghaju, choć ogłoszono, że na trzech się nie skończy.

Charyzmatyczny Hasso Plattner ujawnia przy tym, że w jego odczuciu, fundamentalne znaczenie dla przyszłości świata ma to, w jaki sposób podchodzić będziemy do rozwoju oprogramowania. Mówi, że innowatorzy nie powinni stać w miejscu – samo z siebie, nic się nie wydarzy. Zdaniem Plattnera, nie powinniśmy się również bać ryzyka i popełniania błędów, ponieważ z każdej pomyłki można wyciągnąć ważne wnioski prowadzące do przyszłego sukcesu.

I w takim duchu działać będzie oczywiście Centrum Innowacji SAP. Może ono wyglądać jak nieco ekstrawagancki pomysł. Miejsce, którego istnienie nie przełoży się na powstanie wielkich, niecodziennych pomysłów. Warto jednak docenić to, że niemiecka firma zaryzykowała i je stworzyła, że inwestuje w młodych ludzi i ich kreatywność. Chciałoby się wręcz powiedzieć, że inni giganci świata IT dysponujący olbrzymimi budżetami, mogliby tworzyć podobne miejsca, w których wymienia się myśli, ryzykuje, a koniec końców być może nawet tworzy rzeczy, które zmienią nasz świat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200