SAP obniża prognozy i zmienia strategię

Słabsze wyniki finansowe koncernu w III kwartale skłoniły zarząd do obniżenia szacowanych przychodów na cały 2020 rok. W obliczu niekorzystnych prognoz na przyszły rok firma chce również zmodyfikować strategię biznesową.

Jak wynika z opublikowanego przez SAP sprawozdania finansowego, w trzecim kwartale 2020 r. producent oprogramowania biznesowego zanotował przychody w wysokości 6,54 mld euro i wypracował 1,47 mld euro zysku operacyjnego. To rezultaty gorsze od uzyskanych w okresie lipiec-wrzesień 2019 r.: przychody spadły o 3,8 %, a zysk – o 12,3 %.

Chociaż w samym segmencie chmurowym SAP uzyskał 11-procentowy wzrost przychodów (do wartości 1,98 mld euro), to łączne przychody ze sprzedaży usług i oprogramowania spadły rok do roku o 2%. Wyniki SAP-a ciągnie w dół spadająca sprzedaż licencji.

Zobacz również:

  • Dostawca z certyfikatem SAP
  • Asecco odnotowało rekordowe wyniki
SAP obniża prognozy i zmienia strategię

Wyniki finansowe SAP za III kwartał 2020 r.

Jednocześnie obcięto prognozy dotyczące wyników za cały bieżący rok. Zamiast spodziewanych wcześniej przychodów maksymalnie do 24 mld euro koncern spodziewa się obecnie nie więcej niż 23,6 mld. Dotyczy to również oferowanych przez SAP usług chmurowych – tu wcześniejsze 8,3-8,7 mld euro skorygowano do poziomu 8-8,2 mld.

Nieaktualne są też wcześniejsze prognozy wyznaczone przez Billa McDermotta poprzedniego szefa koncernu. McDermott zakładał, że do 2023 r. marże ze sprzedaży będą rosnąć o 1% rocznie. Niemiecka spółka przedstawiła w zamian prognozy na 2025 r., zgodnie z którymi chce uzyskać wówczas łączne przychody na poziomie 36 mld, w tym 22 mld z usług chmurowych, przy zysku operacyjnym 11,5 mld euro.

W ramach zaktualizowanej strategii SAP chce kłaść jeszcze większy nacisk na swoją ofertę usług chmurowych. Christian Klein, CEO SAP-a, w komentarzu do wyników określił pandemię jako punkt zwrotny dla klientów firmy. „Przejście do chmury, połączone z realną transformacją biznesową stało się dla przedsiębiorstw koniecznością, aby uzyskać odporność i wyjść z kryzysu w lepszej kondycji” – napisał.

Zmiana zajdzie też w warstwie produktowej – podstawą wszystkich oferowanych przez SAP rozwiązań ma stać się system Business Technology Platform.

W drugim kwartale tego roku SAP zanotował przychody w wysokości 6,74 mld euro. Informacja o słabszych wynikach finansowych firmy w III kwartale odbiła się na wycenie akcji spółki: notowania spadły o ok. 20 %., a kapitalizacja firmy skurczyła się o 25 mld euro.

W tegorocznej edycji raportu Computerworld TOP200, czyli zestawienia największych działających w Polsce spółek teleinformatycznych, polski oddział SAP znalazł się na 34. miejscu z przychodami netto ze sprzedaży w wysokości 537 mln zł w 2019 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200