SAP kupuje Business Objects za 6,8 mld USD

Przejęcie Business Objects to największa tego typu transakcja w historii niemieckiego koncernu, który dotychczas rozwijał się głównie na zasadzie wzrostu organicznego.

Przejęcie Business Objects to największa tego typu transakcja w historii niemieckiego koncernu, który dotychczas rozwijał się głównie na zasadzie wzrostu organicznego.

SAP kupuje Business Objects za 6,8 mld USD

Henning Kagermannszef SAP zadecydował o przejęciu Business Objects w reakcji na akwizycję Hyperiona przez Oracle'a.

Największy konkurent SAP - Oracle - wydał jednak w ciągu trzech lat na akwizycje ponad 25 mld USD. W marcu br. za 3,3 mld USD kupił zaś amerykańskiego dostawcę aplikacji EPM i BI - firmę Hyperion. Połączenie obu firm ma umożliwić SAP poszerzenie funkcjonalności własnych systemów ERP o narzędzia do analizy danych. Ma też pomóc w konkurencji na rynku oprogramowania klasy BI z Oracle'em. SAP ma w ofercie rozwiązanie o nazwie SAP Business Warehouse, ale często to narzędzia Business Objects były brane przez klientów niemieckiego koncernu jako nakładka dla systemu ERP SAP lub dla rozwiązania SAP BW. Były one też uważane za dość drogie w porównaniu z rozwiązaniami konkurencyjnymi.

Na mocy zawartego porozumienia Business Objects stanie się częścią Grupy SAP. Będzie jednak funkcjonował pod własną marką, niezależnie od niemieckiego koncernu. Obie firmy mają ściśle współpracować i wzajemnie korzystać z posiadanych rozwiązań. Poza aplikacjami BI - stworzonymi specjalnie pod kątem współpracy z rozwiązaniami SAP - dostępne będą również systemy dla innych producentów. "Nasi klienci oczekują rozwiązań umożliwiających zarządzanie i monitorowanie całości prowadzonych działań. Połączenie oferty SAP i Business Objects to wyjście naprzeciw ich oczekiwaniom" - przekonuje Henning Kagermann, szef SAP. Jest to także krok w stronę zwiększenia obecności SAP na rynku średnich przedsiębiorstw. Obie firmy mają łącznie ok. 5000 firm partnerskich działających w tym segmencie.

Francusko-amerykański koncern Business Objects to największy światowy dostawca oprogramowania Business Intelligence. Pod koniec zeszłego roku z jego rozwiązań korzystało ponad 40 tys. firm, a wartość sprzedaży przekroczyła 1,2 mld USD. Niedawno firma otworzyła oddział w Polsce. Spekulacje o ewentualnej sprzedaży BO jednemu z producentów systemów zintegrowanych pojawiły się ponad rok temu. Pierwotnie spekulowano, że firma zostanie wykupiona przez Microsoft, Oracle, a nawet IBM. Tymczasem jeszcze w czerwcu br. John Schwarz, szef Business Objects twierdził, że firma ta nie jest na sprzedaż. Miała pozostać niezależnym dostawcą oprogramowania, pracującego pod różnymi systemami. Prawdopodobnie taki też był podstawowy warunek postawiony władzom SAP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200